EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul’da en ucuz satılık konutlar nerede?

İstanbul’da satılık ve kiralık konutta en ucuz olan 5 ilçe açıklandı. İlk sırayı Esenyurt aldı.

İstanbul’da gayrimenkul fiyatları ateş pahası. Peşinata denkleştirmek, aylarca yüksek faizli kredi borcu ödemek hemen hemen her vatandaşın kaçındığı durumların başında geliyor. Bu yüzden en ucuz konut neredeyse vatandaş yönünü o tarafa çevirmeye başladı.

İstanbul’da satılık konut bedellerinde metrekare birim bazında en düşük fiyatlı beş ilçe belli oldu. Hazırlanan rapora göre İstanbul’da konut satın alınabilecek en ucuz ilçe; Esenyurt oldu. Esenyurt ilçesini sırasıyla, Arnavutköy, Beylikdüzü, Silivri ve Sancaktepe takip ediyor. İstanbul’da konut fiyatlarının en ucuz olduğu ilçeler sıralamasında yer alan ilçelerin dördü Avrupa Yakasında, bir tanesi ise Anadolu Yakasında yer alıyor.
İstanbul’da konut fiyatlarının en ucuz olduğu ilçeler raporundan elde edilen verilere göre; Esenyurt 1.947 TL'lik ortalama konut metrekare fiyatıyla İstanbul'da fiyatları en düşük konutlara ev sahipliği yapan ilçe oldu. Esenyurt ilçesini ucuzluk ortalamasına göre Arnavutköy, Beylikdüzü, Silivri ve Sancaktepe takip etti.

İstanbul'da metrekare birim bazında birim fiyatı en ucuz ilçe bin 947 TL ile Esenyurt oldu. En uygun satılık konut metrekare fiyatı sıralamasında Esenyurt ilçesini v2 bin 205 TL ile Arnavutköy ilçesi, 2 bin 288 TL ile Beylikdüzü ilçesi, 2 bin 408 TL ile Silivri ilçesi ve son olarak da 2 bin 428 TL fiyatla Sancaktepe ilçesi izledi.

Amortisman sürelerine bakıldığında ise İstanbul'un konut yatırımında en uygun fiyatlı ilçesi olarak belirlenen Esenyurt ilçesinde bir konutun geri dönüş süresi 16 yıl. Esenyurt ilçesini yine 16 yıl ile amortisman süresinde Sancaktepe ilçesi ve onu da 18 yıl ile Beylikdüzü izliyor. En uzun amortisman süreleri ise 22 yıl ile Silivri ve 23 yıl ile Arnavutköy ilçesi.

Listede yer alan 5 ilçede hem ucuz hem de yatırım anlamında büyük önem arz ediyor. Bu ilçelerden konut satın almak diğer ilçelere kıyasla daha ucuz. Özellikle Esenyurt ve Beylikdüzü olmak üzere bu beş ilçede değer ise sürekli artış gösteriyor.