EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul’da boş ofis sayısı azalırken kiralarda düştü

2018’in üçüncü çeyreğinde İstanbul’da A sınıfı ofislerin doluluk oranı arttı. Metrekare başına aylık kira bedeli ise düştü. İşte tüm detaylar…

2018 yılının üçüncü çeyreğinde İstanbul’da A sınıfı ofislerin doluluk oranı Avrupa Yakası’nda yüzde 0.04, Anadolu Yakası’nda ise yüzde 1.42 yükseldi. Ofislerde metrekare başına aylık kiralar ise Avrupa Yakası’nda 0.68, Anadolu Yakası’nda ise 1.33 dolar azaldı.

FİYATLARDA DÜŞÜŞ GÖZLEMLENDİ

Gayrimenkul hizmetleri firması Colliers’in İstanbul Ofis Piyasası Üçüncü Çeyrek Raporu’na göre; bir önceki çeyreğe göre, Avrupa yakası A sınıfı ofislerin doluluk oranı yüzde 59.2’den yüzde 59.36’ya yükseldi. Ofislerdeki ortalama aylık kira ise metrekare başına 24.24 dolardan 23.56 dolara düştü.

Anadolu Yakasında ise A sınıfı ofislerin bir önceki çeyrekte yüzde 67.34 olan doluluk oranı 69.92’ye yükseldi. Metrekare başına aylık kira bedeli ise 18.77 dolardan 17.40 dolara düştü.

İKİ YILLIK DÖNEMDE DEĞİŞİM OLMAYACAK

Özellikle son 2 yıllık dönemde kontrat yenileme sayısının hacmen yeni kiralamalar kadar çok olması sebebiyle, doluluk oranında bir değişim olmayacağının öngörüldüğü ifade edildiği raporda, kiraların gerilemesinin sebepleri olarak talep daralmasına bağlı rekabet ortamı ve döviz cinsinden kira sözleşmelerinin yasaklanması ile güncel kurdan daha düşük bir kur belirlenmesi olarak belirtildi.

STOK RAKAMI ÖNCEKİ DÖNEMLERE KIYASLA GERİLEDİ

İnşaat ve planlama aşamasında olan ve iki yıl içerisinde Asya ve Avrupa yakasında piyasaya çıkacak yaklaşık 503 bin 262 metrekare ofis stoku bulunuyor. Bu stokun yüzde 60’ı Anadolu Yakası’nda, yüzde 40’ı ise Avrupa Yakası’nda yer alıyor.

İstanbul Ofis Piyasası Üçüncü Çeyrek Raporu’nda stok rakamının önceki dönemlere kıyasla gerilemesinin sebebi olarak inşaat halindeki binaların tamamlanması ile kademeli olarak mevcut stoka eklenmesinden kaynaklı olduğu ve planlama aşamasında olan binaların toplam stoka girecek alanların sadece yüzde 10’u kadar olması olarak belirlendi.