EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul’da asbest tehlikesi

Geçen yıl yıkılan bin 594 binanın 385’inde asbestli malzemenin tespit edildiğini belirten uzmanlar tehlikeye dikkat çekiyor. İşte asbest ile ilgili tüm detaylar...

Asbest, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi tarafından kanserojen maddeler listesine alındı. Bunun ardından 2010’dan itibaren asbestin her türlü üretimi ve kullanımı yasaklandı. Sanayi ve inşaat sektöründe kullanımına son verildi.

İdris Emen, Hürriyet Gazetesi’ndeki haberinde 2010’dan önce yapılan binaların birçoğunda asbestli malzeme kullanıldığını belirtti. Haberde, asbestin özellikle eternit levha, çimento ürünleri, iç-dış cephe kaplama ve benzeri inşaat malzemelerinde olduğu ifade edildi.

Uzmanlar, asbestli malzemenin sökümünün insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Yıkımdan önce asbest raporu ve asbest sökümü zorunluluğu ise belediyelerin inisiyatifinde.

SADECE 7 BELEDİYE RAPOR İSTİYOR

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), 39 ilçeye sahip İstanbul’da sadece 7 belediye yıkım öncesi asbest raporu istediğini belirtti. Tuzla, Bağcılar, Kadıköy, Beşiktaş, Şişli, Maltepe ve Ataşehir belediyeleri dışındaki diğer 32 belediyede “Asbest Envanter Raporu” isteme gibi bir uygulama yer almıyor.

385 BİNADA ASBESTLİ MALZEME BULUNDU

Asbestin tehlikesine dikkat çekilen haberde, geçen yıl yıkılan bin 594 binanın 385’inde asbestli malzeme bulunduğu ifade edildi.

BİRÇOK ÜRÜNDE ASBEST KULLANILIYOR

Asbest; çimento ürünleri, iç ve dış cephe kaplama, tavan kaplama, çeşitli contalar, tavan ve taban döşemelerinde kullanılan yapıştırıcılar, eternit levhalar, plasterler, çatı malzemeleri, borular, akustik tavan yapımı, macun gibi ürünlerde kullanılıyor.

TMMOB’den Cevahir Efe Akçelik’in sözlerine yer verilen haberde, “İstanbul’da 7 belediyenin verilerine bakarsak yıkımı gerçekleştirilen binaların yaklaşık yüzde 25’inde asbestli malzemeye rastlanıldığı görüyoruz” dediği ifade edildi.

ASBEST SÖKÜMÜNDEN SONRA BİNA YIKIMINA İZİN VERİLMELİ

Akçelik, yıkım öncesinde bütün binalarda asbest denetimi yapılması gerektiğini ifade etti. Asbest sökümünün ardından bina yıkımına izin verilmesi gerektiğini ifade eden Akçelik, “Yıkımı yapılacak binadan numuneler alınarak analiz edilmeli, asbest tespit edilirse ilgili yönetmelik hükümlerine göre uzaklaştırılması ve bertaraf sağlanarak binanın yıkımına onay verilmelidir” dedi.

ÖZEL KIYAFETLİ TİMLERLE TESPİT EDİLİYOR

Yıkım ruhsatı için belediyelerin İmar ve Şehircilik Müdürlükleri’ne başvuranlardan öncelikle ‘Asbest Envanter Raporu’ isteniyor.

Yıkılacak binanın tespitinin Çevre Koruma Müdürlüğü tarafından yapılmasının ardından asbest raporunu hazırlayacak firma ile belediye yetkilileri binadan numuneler alıyor ve bunlar analiz için laboratuvara gönderiliyor.

Asbestli malzeme bulunduğu takdirde söz konusu binaya uzmanlar geliyor. Malzemeler özel kıyafet giyen uzmanlarca sökülüyor ve paketleniyor. Daha sonra atık yönetmeliği çerçevesinde özel araçlarla özel tesislere götürülen bu malzemeler bertaraf ediliyor. Bir binada asbest tespitinin gerçekleşmesi ve sökümü en fazla bir hafta sürüyor.