EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul’da arazi fiyatları yüzde 5 arttı!

Hürriyet Emlak’ın 2017 Nisan Arazi Endeksi’ne göre, İstanbul’da arazi fiyatları yüzde 5 oranında arttı.

Hürriyet Emlak’ın 2017 Nisan Arazi Endeksi’ne göre, Türkiye genelinde satılık arazilerin ortalama metrekare fiyatı sadece yüzde 1 oranında düşüşle 66 TL oldu. Konut fiyatlarındaki artışla paralel olarak giderek yükselen arazi fiyatlarına bakıldığında, İstanbul’da metrekare başına ortalama fiyat 211 TL oldu. Son bir senede konut fiyatlarında yüzde 17 artış görülürken, arazi fiyatlarında yüzde 5 artış yaşandı. 3. havalimanı ve 3. köprü gibi dev projelerin gerçekleştirildiği bölgelerde yaşanan artışla birlikte yatırımcıların beklentilerini de arttı.

Şile, Beykoz ve Silivri’de fiyatlar tavan yaptı

Hürriyet Emlak verilerine il bazında bakıldığında, İstanbul, satılık arazilerdeki ortalama metrekare fiyatı ile Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir tablo çizdi. Son bir senede yüzde 5 oranındaki artışla metrekare başına ortalama 211 TL olan arazi fiyatları, yatırımcıların dikkatini çekti. Son bir ayda doğal güzellikleri ile artık İstanbul’un gözdesi olan Şile’de, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden sonra Beykoz’da, yeni bina projelerinden sonra da Silivri’de fiyatlar tavan yaptı. Bu ilçelerdeki artışa rağmen Büyükçekmece ve Çatalca fiyatlarında ise düşüş gözlendi. Yıllık bazda en çok değer kazanan ilçeler Silivri (yüzde 38), Çatalca (yüzde 21) ve Beykoz (yüzde 15) olarak belirlendi.

Ankara’nın Bala ilçesinde fiyatlar ikiye katlandı

Ankara’daki satılık arazi fiyatlarında son bir yılda yüzde 2 oranında küçük bir değişim yaşandı. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında metrekaresi 64 TL olan arazi fiyatları, 2017 Nisan’da 65 TL oldu. Ancak Aralık 2016 ile Şubat 2017 tarihlerindeki aralıkta, fiyatlarda ciddi bir değişimin yaşandığı gözlendi. Ayrıca Bala, Aykurt ve Altındağ gibi ilçelerdeki artış oranları dikkat çekti.

Ankara’da arazi fiyatları 65 TL/metrekare ortalamasında seyrederken, Türkiye ortalaması da 66 TL/metrekare seviyesinde yer aldı. Hürriyet Emlak’ın verileri, konut fiyatlarında olduğu gibi arazi fiyatlarında da Ankara’nın Türkiye ortalamasına çok yakın değerde olduğunu gösterdi.

Ankara’da son bir ayda satılık arazi fiyatlarının en fazla arttığı ilçe yüzde 103,3 ile Bala oldu. İkinci sırada yüzde 59,7 ile Aykurt, üçüncü sırada ise yüzde 16,8 ile Altındağ var. Fiyatların düştüğü ilçeler arasında ilk sıralarda Yenimahalle, Gölbaşı ve Yenimahalle yer aldı. Bütün bu ilçelerin konut fiyatlarında da benzer biçimde değişim yaşanmıştı.

İzmir’de arazinin metrekaresi 67 TL’den 73 TL’ye çıktı

Hürriyet Emlak 2017 Nisan Arazi Endeksi’ne göre, İzmir'de satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 9 oranında artışla 67 TL’den 73 TL’ye ulaştı. Konut fiyatlarında da yüzde 11 oranında artış gözlendi. İzmir’in Aliağa ilçesi bir yılda yüzde 82 ile, son bir ayda ise yüzde 37,2 ile en fazla artışın yaşandığı ilçe oldu. İkinci sırada yüzde 27 artışla Çeşme, üçüncü sırada ise yüzde 21,4 ile Foça yer aldı. Konut fiyatlarındaki artış oranlarına kıyasla arazi fiyatlarında daha yüksek artış yaşandı. Urla, Menderes ve Karaburun ise fiyatların azaldığı ilk üç ilçe oldu. Bir yıllık süreçte fiyatların en çok arttığı ilçeler ise şöyle: Aliağa (yüzde 82), Torbalı (yüzde 38) ve Kemalpaşa (yüzde 21).

Antalya’da arazi fiyatları sürekli değişiyor

Satılık konut fiyatlarının son bir yılda yüzde 6 oranında artış kaydettiği Antalya’nın arazi fiyatlarında yüzde 3 oranında düşüş yaşandı. Nisan 2016’dan Ocak 2017’ye kadar sürekli düşen arazi fiyatları, Ocak 2017 itibariyle yükselmeye başlasa da yıllık bazda değerlendirildiğinde geçtiğimiz yılın altında kaldı. Metrekare ortalaması 79 TL olan Antalya’daki arazilerden en çok Konyaaltı ilçesindeki arazilerin fiyatları, son bir yıllık süreçte yüzde 68’lik bir büyüme ile artış gösterdi. Son bir ayda fiyatların en çok arttığı ilçeler arasında yüzde 22,7 ile Kumluca ilk sırada yer alırken, yüzde 22,2 ile Serik ikinci, yüzde 5,1 ile Manavgat üçüncü sırada. Kaş, yüzde 18,7’ye yaklaşan düşüşle fiyatların en çok azaldığı ilçe olurken, bu sırayı Döşemealtı ve Aksu ilçeleri takip etti.