EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul’da amortisman süresi yüzde 26 ile ortalamanın üzerinde!

TCMB uzmanlarının hazırladığı konutta geri dönüşüm raporundan edinilen bilgilere göre İstanbul’da amortisman süresi yüzde 22 ile ortalamanın üzerinde!

Konut sektörünün son yıllarda içine girdiği sıkıntının kanıtı niteliğindeki bir durum da konutta amortisman sürelerinin özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde ortalamanın üzerine çıkması.

Türkiye genelinde 2010 yılında konutta amortisman süreleri yaklaşık yüzde 18 seviyesindeyken 2018 yılında konutta amortisman süreleri ortalama yüzde 22 seviyesine yükseldi. Böylelikle 2019 yılından günümüze 8 yıl içinde konutta geri dönüş sürelerinde 4 yıllık bir artış yaşandı.
İstanbul’da 2018 yılında amortisman süresi yüzde 26, Ankara’da yüzde 25 ve İzmir’de ise yüzde 24 oldu. Konutta amortisman sürelerinin büyük illerde ortalamanın üzerinde seyretmesi konut yatırımlarının da önüne set çekmeye başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) uzmanları tarafından hazırlanan konutta geri dönüşüm raporuna göre İstanbul’da konut yatırımlarının ortalamaya göre amortisman süresi yüzde 22’nin üzerinde seyrediyor. İstanbul’da en kısa sürede konutta dönüş alınan ilçeler ise yüzde 19 ile Esenyurt ve Beylikdüzü ilçeleri. En uzun geri dönüş süreleri ise yüzde 34 ile Kadıköy ilçesi ve özellikle Göztepe ile Bağdat Caddesi lokasyonları.

Konutta amortisman süreleri yatırım yapılacak evin alınan fiyatına konutun aylık kira bedeli bölünerek ulaşılabiliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir içinde konutta geri dönüş sürelerinin en büyük artış gösterdiği il ise mega kent İstanbul oldu. İstanbul’da daire satan bir tüketici Ankara’dan konut satın alan bir kişiden 1 yıl sonra İzmir’den konut satın alan bir kişiden de 2 yıl sonra konut için ödediği bedeli kira ile karşılayabiliyor.

2018 yılında Türkiye genelinde devlet ve özel sektör iş birliğinde başlatılan konut kampanyaları ve konut teşviklerinin yardımı ile konutta amortisman sürelerinin yeniden 2010 yılı verilerine dönmesi bekleniyor.