EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul için deprem riski yüzde 90’ı geçti

Prof. Dr. Cenk Yaltırak, Osmangazi Köprüsü’nün olduğu bölgeden İmralı Adası’nın kuzeyine uzanan fay hattındaki deprem olasılığının yüzde 90’ geçmiş olduğunu söyledi.

Gölcük merkezli 17 Ağustos depreminin üzerinden neredeyse 20 yıl geçti. Söz konusu bu büyük depremden bugüne kadar en çok tartışılan konuların başında olası Marmara depreminin İstanbul’a etkileri geliyor.

Birçok uzmanın değişmesi gereken bilgileri güncellemediğini dile getiren İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Cenk Yaltırak’a göre, Osmangazi Köprüsü’nün olduğu bölgeden İmralı Adası'nın kuzeyine uzanan fay hattının, 2019 yılı ve sonrası için deprem olasılığı tarihsel çerçeveye göre yüzde 90’ı geçmiş durumda.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre; bu fayın Adalar fay hattının 10 kilometre güneyinde olduğunu ifade eden Prof. Dr. Cenk Yaltırak, 110 kilometre uzunluğundaki fay hattının bugün kırılması durumunda 7.6 büyüklüğünde deprem üreteceğini söyledi. Yaltırak, diğer enerji biriktiren segmentlerin ise 42, 74 ve 93 kilometre uzunluğundaki fay hatları olduğunu, bu fayların ise 7.2-7.4 büyüklüğünde deprem üreteceğini ifade etti.

Anadolu’nun her yıl 19-20 milimetre, Marmara Denizi’nin altında batıya doğru göç ettiğini belirten Prof. Dr. Yaltırak, bu göçün kilitlendiği yerde enerji boşalımı yani depremin yaşanacağını ifade etti.

Marmara Denizi’nin içinde 240 ile 500 yıl arası kırılmayan dört fay parçası bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Cenk Yaltırak, bunlardan en riskli olanı ve kırılmasını öngördükleri fay hattının Osmangazi Köprüsü'nün olduğu yerden başlayıp, İmralı Adası kuzeyine uzanan 110 kilometrelik hat olduğunu söyledi. Bunun diğer uzmanların belirttiği Çınarcık'tan başlayıp Adalar'ın güneyinden Büyükçekmece açıklarına uzanan fay hattı ile alakası olmayan bir hat olduğunu söyleyen Yaltırak; “110 kilometre uzunluktaki bu fay hattı kırıldığında 7.6 büyüklükte yıkıcı deprem üretecek” diye konuştu.

Bu faylardan biri kırıldıktan sonra bir sonrakinin hemen kırılması veya yüz yıl beklemesi gibi bir mutlak bilgi söz konusu olmadığını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Cenk Yaltırak, Marmara'da yakın sayılabilecek bir zamanda büyüklüğü 7.2 ile 7.6 arasında değişen dört depremin meydana gelebileceğini , hatta fayların üçer beşer dakika arayla bile peş peşe kırılabileceğini söyledi. Yaltırak; “Arka arkaya dört büyük deprem bile gerçekleşebilir. Ya da bu aylar yıllar alabilir” dedi.