EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul Havalimanı ile Kanal İstanbul arasındaki bölge planı onaylandı

İstanbul Havalimanı ile Kanal İstanbul arasındaki alan için TOKİ’nin hazırladığı imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Arnavutköy Dursunköy’de yer alan, “Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı” sınırları içinde kalan ve yaklaşık 3 milyon metrekarelik bir alanı kapsayan arazi ile ilgili olarak Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hazırlanan imar planlarına onay verdi.

Habertürk’ten Mehmet Demirkaya’nın haberine göre; onay bakanlık tarafından 31 Ocak 2019 tarihinde verildi. İmar Kanunun 18. Maddesi hükümlerince hazırlanan imar uygulaması ile ilgili planlar 4 Şubat’ta 30 gün süreyle askıya çıkarıldı. Askı süresi içinde planlara itiraz yapılabilecek.

Söz konusu alandaki hissedarların isim listesine de belli oldu. Yaklaşık 2 bin 500 hissedarın bulunduğu görülen listede AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile birlikte hissedarlar arasında Emlak Konut GYO, THY Havalimanı Gayrimenkul, Kızılay, İSKİ, İlim Yayma Cemiyeti, bazı inşaat firmaları ve çok sayıda vatandaş yer alıyor.

KONUT BLOKLARI 5 KATLI OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Havalimanı personeli için büyük bir konut projesinin hazırlandığını açıklamıştı. Yeni planlarla ilgili olarak hazırlanan açıklama raporunda, “Kanal projesi ile eş zamanlı yürütülen planlama çalışmaları kapsamında bulunan planlama alanı Kanal İstanbul’un kıyısında kalmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Raporda daha sonra ise şu değerlendirme yapıldı:

“İstanbul Havalimanı’nın inşasının tamamlanması ile birlikte planlama alanı içerisinde inşa edilecek yerleşme alanlarının İstanbul Havalimanına hizmet etmesi düşünülmektedir. İstanbul Havalimanı’nın açılması ve Kuzey Marmara Otoyolunun tamamen aktif olması Arnavutköy ilçesinin gelişimi ve Dursunköy Mahallesi’nin gelişimini doğrudan etkileyecektir. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ve ilçe merkezi arasında ormanlık alanın yer alması, ilçe gelişimini planlama alanına doğru yönelmesine sebep olacaktır.”

Alanın yaklaşık yüzde 8’i orman alanından meydana geliyor. Bunun dışındaki 2 milyon 556 bin 317 metrekarelik alan konut ve sosyal donatı alanı olarak düzenlenecek. Hayata geçirilecek olan konut blokları 5 katlı olacak.