EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul Havalimanı çalışanlarına Kanal İstanbul’dan konut müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesi kapsamında İstanbul Havalimanı çalışanları için ilk etapta 7 bin konut inşa edileceğini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kanal İstanbul kapsamında inşa edilecek konutların Türk kültürüne ve mimarisine uygun, yatay yapılaşmış ve estetik projeler olmasını istediklerini belirten Murat Kurum’dan İstanbul Havalimanı çalışanlarına müjdeli haber geldi.

Şehir meydanlarının olduğu, meydanların etrafında camiler, yeşil alanlar ile sosyal alanların yerleştiği örnek bir proje görmek istediklerini belirten Bakan Kurum; “Bunun belki bir kısım örneğini de Türk Hava Yolları (THY) ile Emlak Konut’un beraber 3 milyon 600 bin metrekarelik bir alanı var, orada gerçekleştireceğiz. İstanbul Havalimanı’nda çalışanlara yapacağımız, ilk etapta yaklaşık 7 bin civarında konut projemiz bulunuyor. Bunun ihalesini Şubat ayında gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi. Kurum, projedeki konutların 4 katı geçmeyeceğini de sözlerine ekledi.

ÖNCELİK KANAL İSTANBUL PROJESİNDE

Kanal İstanbul Projesi kapsamında offshore finans merkezi adası yapılıp yapılmayacağına ilişkin sorulara da cevap veren Murat Kurum, önceliğin Kanal İstanbul Projesi’ne verildiğini dile getirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ihale sürecini yürüttüğünü hatırlatan Murat Kurum; “İhaleye esas olmak üzere onlar bize belli noktalar verdiler. Buraların alt ölçekli planları da bitiyor. Yani 5000'lik, 1000'lik planları da çalışılıyor” şeklinde konuştu.

Murat Kurum, proje bölgesinin master planı yapılırken bölgesel olarak finans adası, fuar alanı, üniversite alanı, yerleşim alanı gibi birçok alanlar için de çalışmaların gerçekleştirildiğini ancak önceliğin Kanal İstanbul olması nedeniyle oraya yoğunlaşıldığını söyledi. Bakan Kurum, ilerleyen süreçte bu çalışmaların daha çok ön plana çıkacağını ifade etti.

500 BİN KİŞİLİK NÜFUS ÖNGÖRÜLÜYOR

Murat Kurum, proje kapsamında yaklaşık 500 bin kişilik bir nüfus öngörüldüğünü ifade etti. Bakan Kurum, proje bölgesinde yapılacak olan konut projelerini, aynı zamanda İstanbul’un deprem dönüşümünde rezerv konut olarak kullanmak istediklerini de sözlerine ekledi.