EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul 3. havalimanı bugün açılıyor

İstanbul 3. havalimanının ilk fazı bugün resmen hizmete açılacak. Özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken havalimanı hakkında tüm detaylar haberimizde…

İstanbul 3. havalimanının ilk fazı bugün resmen hizmete açılacak. Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak olan İstanbul 3. havalimanı toplam 76.5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa ediliyor.

İstanbul 3. havalimanının ilk fazı 6 milyar Euro’luk yatırımla gerçekleştirildi. Havalimanının toplam maliyeti ise 26.1 milyar Euro. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; ilk fazı bugün açılacak olan havalimanının diğer etapları da yolcu artışlarına bağlı olarak 2023 yılına kadar hizmete açılacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle hayata geçirilen havalimanı, tamamlandığında 6 bağımsız pist, 500 uçak kapasitesi, 70 bin araçlık açık/kapalı otopark ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

İLK UÇUŞ 31 EKİM’DE GERÇEKLEŞECEK

Havalimanında ilk etapta günlük 5 kalkış ve 5 iniş olacak. İç hatlarda ilk uçuşlar Türk Hava Yolları (THY) ile 31 Ekim’de Ankara, 1 Kasım’da Antalya, 2 Kasım’da İzmir’e yapılacak. Havalimanındaki ilk yurtdışı uçuşu ise 1 Kasım’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve 8 Kasım’da Azerbaycan’a yapılacak.

250 HAVAYOLU ŞİRKETİNE HİZMET VERECEK

İstanbul 3. havalimanına taşınma sürecinin yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken havalimanında 2 bin uçak iniş-kalkış yapabilecek ve 350’den fazla noktaya uçuş gerçekleştirilecek. Havalimanı tamamlandığında 250 havayolu şirketine hizmet verecek.

EN BÜYÜK TERMİNAL BİNASINA SAHİP HAVALİMANI

Havalimanının ana terminal binası, 1 milyon 300 bin metrekareyle tek çatı altında dünyanın en büyük terminal binası sahip özelliğiyle dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra havalimanında İstanbul’un Boğaziçi görüntüsünün verileceği duty-free alanı yer alacak.

RAYLI SİSTEM AĞI ŞEHİR MERKEZİNE BAĞLANACAK

İstanbul 3. havalimanının raylı sistemle şehir merkezine bağlanması için Gayrettepe’den Halkalı’ya uzanan metro bağlantı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Öncelik Gayrettepe-Yeni Havalimanı kesimine verildi. Bunun dışında havalimanında taksi hizmeti için İstanbul 34 No’lu Taksiciler Kooperatifi ile anlaşma imzalandı.

9 BİN AKILLI KAMERA YER ALIYOR

Havalimanında terminal ve otoparklarda 9 bin akıllı kamera yer alıyor. Bu akıllı kameralara 8 kusurlu hareket tanımlandı. Bu hareketlerden birini yapanlar anında belirlenecek. İki farklı istasyonda konumlanan güvenlik güçleri, herhangi bir gelişmede olay yerine hızlıca intikal edecek. Plaka tanıma sistemlerinin de yer aldığı havalimanında, yüz tanıma için altyapı kuruldu.

İSMİ CUMHURBAŞKANI AÇIKLAYACAK

Havalimanının açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak. Yeni havalimanının merakla beklenen isminin Cumhurbaşkanı tarafından, havalimanında düzenlenecek olan Cumhuriyet Resepsiyonu’nda açıklanması bekleniyor.

Açılış töreni saat 16.00’da başlayacak olan havalimanına 50’den fazla devlet ve hükümet başkanı davet edildi.