EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İranlılar gayrimenkul tercihinde İzmir’e yöneldi

2018 yılının ilk 10 ayında 8 binin üzerinde İran vatandaşı İzmir’den konut aldı. İZEKO Başkanı, İzmir’de emlak piyasasının İranlılarla birlikte hareketlendiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre; farklı ülkelerden Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu vatandaşların sayısında ciddi artış yaşandı. Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre; 2018 yılında özellikle İran’dan Türkiye’ye gelen birçok kişinin tercih ettiği öncelikli kentlerin başında İstanbul, Ankara ve İzmir bulunuyor.

İranlıların sadece İzmir’den değil tüm Türkiye genelinden gayrimenkul satın aldıklarını söyleyen İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, İstanbul’da ise en çok Irak ve İran’dan gelenlerin ev aldığını ifade etti. İzmir’de ise son bir yıl içerisinde İranlıların ciddi anlamda yatırım yaptıklarını gördüklerini belirten Mesut Güleroğlu, İranlıların son 10 ayda İzmir'de 8 binin üzerinde gayrimenkul satın aldıklarını söyledi. Güleroğlu, İzmir’de gayrimenkul alanların şimdilerde yavaş yavaş çalışma hayatına girdiğini ifade etti.

PİYASA CANLANDI

Mesut Güleroğlu, İran’dan gelerek İzmir’den konut satın alanların emlak piyasasını canlandırdığını söyledi. Şu anda gayrimenkul fiyatlarının uygun olduğunu vurgulayan Güleroğlu; “İranlıların İzmir'i tercih etmelerinin en büyük neden burada konut fiyatlarının Ankara ve İstanbul’dan daha uygun olması ile yaşam kalitesinin biraz daha yüksek olması” diye konuştu.