EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İpotekli konut satışları yüzde 35,6 düştü

TÜİK 2018 Nisan ayı verilerine göre yurt genelinde ipotekli konut satışlarında yüzde 35,6 oranında düşüş yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 Nisan ayı konut satış istatistikleri sonucunu kamuoyu ile paylaştı. TÜİK raporundan elde edilen verilere göre, Türkiye genelindeki ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35,6 oranında düşüş yaşadı.

TÜİK 2018 Nisan ayı verilerinden elde edilen sonuçlara göre yurt genelinde ipotekli konut satışlarında ciddi bir azalma meydana geldiği görüldü. Türkiye geneli Nisan 2018 tarihinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ipotekle yapılan konut satışlarında yüzde 35,6 oranında azalış yaşandığı kaydedildi. Böylelikle yurt genelinde yapılan ipotekli konut satışlarının sayısı 27 bin 912’de kaldı. Toplam konut satışları içerisinde en çok ipotekli konut satışı yapılan il ise yüzde 18,1 pay ile İstanbul ili oldu. İstanbul ilinde mevzu bahis zaman diliminde toplam 5 bin 47 adet ipotekli konut satışı yapıldı.

Yurt geneli kredili konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,6 oranında azalış göstererek 27 bin 912 şeklinde gerçekleşti. Yurt geneli toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 27,1 olarak kaydedildi. İpotekli satışlarda İstanbul 5 bin 47 konut satışı ve yüzde 18,1 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il ise yüzde 38,5 ile Doğu Karadeniz’de yer alan Artvin ili oldu.

Türkiye genelinde TÜİK 2018 Nisan ayı toplam konut satış istatistiklerine göre konut satışlarında yüzde 9,9 oranında düşüş yaşandığı ve toplam satış rakamının 103 bin 87 adet olduğu kaydedildi.