EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İpotekli konut satışları yüzde 21,2 geriledi

Sürekli yukarı yönlü hareket eden konut kredisi faiz oranları nedeniyle ipotekli konut alımları yüzde 21,2 oranında düşüş yaşadı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her aya özel olarak yayımlanan konut satış istatistikleri raporunun Temmuz 2018 verileri açıklandı. TÜİK raporundan edinilen verilere göre ipotekli konut satışları konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükselişi nedeniyle önemli ölçüde geriledi.

Haziran 2018 tarihinden beri yukarı yönlü hareket eden konut kredisi faiz oranları vatandaşları bankalardan ve kredili alımlardan uzaklaştırdı. Mayıs ve haziran ayları arasında düzenlenen konut kredisi faizlerini yüzde 0,98’e sabitleyen konut kampanyası sayesinde kredili konut alımlarında önemli bir artış kaydedilmişti. Ancak kampanyanın sona ermesinin ardından yüzde 2’lerin üzerinde seyreden konut kredisi faizleri nedeniyle kredili konut alımları yüzde 21,2 seviyesinde gerileme yaşadı.

Konutta yapılacak ikinci bir kampanya ile bayramdan sonra konut kredisi faiz oranlarının yeniden psikolojik seviye yüzde 1’in altına çekilmesi planlanıyor. Konut kredilerinin konut satışlarında belirleyici faktör olduğuna dikkat çeken ve bu alanda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüşen emlak sektörünün üç lider kuruluşunun temsilcileri yeni bir kampanya hazırlığında!

Dün Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum tarafından müjdesi verilen konut kredisi faiz indirimi kampanyası Kurban Bayramı’nda hemen sonra start verecek. Bu sefer hem devlet hem de özel sektör projelerini kapsayan etkili kampanya ile satışlarda daha büyük bir ivme kazanılması ve faiz artışları nedeniyle kredili konut alımlarını erteleyen vatandaşların yeniden kredi almaya yönelmesi bekleniyor.