EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İpotekli konut satışları azaldı

TÜİK 2018 yılı Ocak ayı konut satış istatistiklerinden edinilen bilgiye göre, ipotekli konut satışlarının azaldığı kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı Ocak ayı verilerine göre, Türkiye genelinde gerçekleştirilen ipotekli konut satışların azalma meydana geldiği kayıtlara geçti. Yurt genelindeki 2018 yılı Ocak ayı ipotekli satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,3 oranında azalış gösterdi.

Türkiye genelinde 2018 yılı Ocak ayında gerçekleştirilen ipotekli satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,3 oranında artış kaydetti. Böylelikle söz konusu dönemde toplam 28 bin 678 adet ikinci ipotekli konut satıldı.

Türkiye genelinde gerçekleştirilen ikinci el konut satışlarının genel satış toplamındaki payı yüzde 29,6 şeklinde gerçekleşti. Yurt genelinde en çok ipotekli satış gerçekleştirilen il 5 bin 464 adet ipotekle gerçekleştirilen konut satışı ile İstanbul ili oldu. İstanbul ili toplam satışlar göz önünde alındığında ise yüzde 19,1 paya sahip oldu. İpotekli satışlarda en yüksek paya sahip olan İstanbul ilini gerçekleştirilen satışlar doğrultusunda genel satışlardaki yüzde 75 oranı ile Ardahan ili oldu. İstanbul’dan sonra en çok Ardahan ilinde ipotekli satışlar gerçekleştirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2018 yılının ilk ayına ilişkin konut satış istatistiklerinden edinilen bilgilere göre yurt genelinde gerçekleştirilen ipotekli konut satışlarında yüzde 20,3 oranında önemli bir azalış meydana geldiği görüldü. 2018 yılının ilk ayında toplam 28 bin 678 adet ipotekli konut satışı gerçekleştirildiği kayıtlara eklendi.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %29,6 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 5 bin 464 konut satışı ve %19,1 pay ile birinci il konumunda yer aldı. Konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il %75 gibi yüksek bir oranla Ardahan ili olarak kayıtlara geçildi.