EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İnternetteki ilanlarda taşınmaz beyanları kontrol edilmeli

Gerçek olmayan ve hatalı beyan edilen ilanlar nedeniyle güvenin sağlanmasında zorluk yaşandığını belirten Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Beyanlar kontrol edilmeli” dedi.

Her gün 50 binin üstünde gayrimenkul satış ilanının internet siteleri üzerinden tüketicilere sunulduğunu ve bu konuda kontrolsüz bir piyasa olduğunu ifade eden Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, gerçek olmayan ve hatalı beyan edilen gayrimenkul ilanları nedeni ile sektörde güven ortamının sağlanmasında zorluk yaşandığını söyledi.

İnternet sitelerine girilen ilanlarda, malik kontrolü, girilen bilgilerin doğruluğu gibi konuların takip edilemediğini hatırlatan Mustafa Hakan Özelmacıklı; “Sahibi olduğunu iddia eden kişiler, yerin sahibi bile değil. Bunun yanı sıra, kendisini emlak danışmanı olarak beyan edenlerin bazılarının da bir emlak işletmesi bile söz konusu değil. Bazı siteler üyelik yaptıkları firmalar için adres kontrolü, vergi kontrolü bile sağlamıyor. Birçok işletmenin internet sayfalarında adres ve firma unvanları bile yer almıyor. Bu konuda Ticaret Bakanlığına ve Ticaret İl Müdürlüklerine büyük görevler düşüyor” şeklinde konuştu.

İLAN GİRİŞİ YAPANLARA DİKKAT

Özellikle emlakçılık mesleği ile ilgili olumsuz algı oluşturan açıklamalar ve başlıkların yer aldığı ilanların da kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen Özelmacıklı; “Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığım Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri (TÜGEM) olarak bu konuyu çok önemsiyoruz. Mesleğimiz yapmayan fakat hizmet bedeli talep eden kişilerin varlığını, emlak işletmesi olarak faaliyette bulunmayıp üyeliğini devam ettiren ve adresi bile olmadan kayıtlar giren kayıt dışı kişilerin bizlerden ayrılması için mücadeleler veriyoruz. Bu konuda mücadelemizde de devam edecek” ifadelerini kullandı.

TÜKETİCİLER EMLAK İŞLETMESİNİ DİKKATLİ SEÇMELİ

Taşınmaz ticaretine konu hizmetlerde tüketicilerin dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Mustafa Hakan Özelmacıklı; “Tuvimer verilerine göre son on yılda kendini internet portallarında emlakçı olarak tanıtan iki yüz bin üzerinde kişi ve kurum söz konusu. Lakin bu beyanların doğruluğu kontrol edilmiyor. Ayrıca gerçek hak sahibi yada malik olmadan da kayıt girişi yapanlar var. Bu nedenle tüketiciler de emlak işletmesi seçerken çok dikkatli olmalı. Gerçek ofisi olmayan, yetkilendirme sözleşmesini yazılı yapmayan, vergi ve oda kaydı bulunmayan, sahte ilan girişleri ile piyasayı manipüle eden, işletmelerinde başka ticari faaliyetlerde bulunan emlak firmaları ile çalışmamalı” dedi.