Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

İnşaatta bitirme süresi 48 aya çıkarılacak

Hali hazırda 36 ay olan inşaat bitirme süresi, 48 aya kadar çıkarılacak. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, bunun sektörü rahatlatacağını belirtti.

İnşaat sektöründe yaşanması olası daralmadan tüketiciyi korumak isteyen hükümet harekete geçti. Belirli kriterlere bağlı olarak inşaat bitirme süresi 48 aya çıkarılacak.

Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre; bir yandan inşaatçıyı rahatlatmayı bir yandan da tüketiciyi korumayı amaçlayan çalışmanın ilk adımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından atıldı. Ağustos 2018’de inşaat sektörü temsilcilerinin bu yönde taleplerini alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerekli düzenlemeleri yaparak konuyu asıl muhatabı olan Ticaret Bakanlığı’na sevk etti.

YÖNETMELİK MECLİS'TE

Ticaret Bakanlığı, talepleri ve piyasa koşullarını dikkate alarak kanun tasarısı hazırladı ve Meclis’e sundu. Yeni kanun tasarısına göre inşaat alanı 10 bin metrekarenin altında olan inşaatlarda bitirme süresi 30, 10 ila 15 bin metrekare arasındaki inşaatlarda bitirme süresi 36, 15 ila 20 bin arası inşaatlarda bitirme süresi 42, 20 bin metrekarenin üzerindeki inşaatlarda bitirme süresi ise yapı ruhsatının alınmasından itibaren 48 ay olarak belirlendi.

İnşaat bitirme sürelerinde gecikmelerin yaşanabileceğini belirten İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, bunun da sektöre telafisi imkânsız zararlar verebileceğini ifade etti. Nazmi Durbakayım, uzatma kararının sektörü rahatlatacağını söyledi.