EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İnşaatta bitirme süresi 48 aya çıkarılacak

Hali hazırda 36 ay olan inşaat bitirme süresi, 48 aya kadar çıkarılacak. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, bunun sektörü rahatlatacağını belirtti.

İnşaat sektöründe yaşanması olası daralmadan tüketiciyi korumak isteyen hükümet harekete geçti. Belirli kriterlere bağlı olarak inşaat bitirme süresi 48 aya çıkarılacak.

Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre; bir yandan inşaatçıyı rahatlatmayı bir yandan da tüketiciyi korumayı amaçlayan çalışmanın ilk adımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından atıldı. Ağustos 2018’de inşaat sektörü temsilcilerinin bu yönde taleplerini alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerekli düzenlemeleri yaparak konuyu asıl muhatabı olan Ticaret Bakanlığı’na sevk etti.

YÖNETMELİK MECLİS'TE

Ticaret Bakanlığı, talepleri ve piyasa koşullarını dikkate alarak kanun tasarısı hazırladı ve Meclis’e sundu. Yeni kanun tasarısına göre inşaat alanı 10 bin metrekarenin altında olan inşaatlarda bitirme süresi 30, 10 ila 15 bin metrekare arasındaki inşaatlarda bitirme süresi 36, 15 ila 20 bin arası inşaatlarda bitirme süresi 42, 20 bin metrekarenin üzerindeki inşaatlarda bitirme süresi ise yapı ruhsatının alınmasından itibaren 48 ay olarak belirlendi.

İnşaat bitirme sürelerinde gecikmelerin yaşanabileceğini belirten İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, bunun da sektöre telafisi imkânsız zararlar verebileceğini ifade etti. Nazmi Durbakayım, uzatma kararının sektörü rahatlatacağını söyledi.