EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İnşaatın geleceği için konut kredisi faiz oranları düşürülmeli

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü inşaatın enflasyon rakamlarından etkilenmemesi için konut kredisi faizlerinin düşürülmesi bekleniyor.

Yaşadığı iniş çıkışlara karşın inşaat sektörü halen daha Türkiye’nin lokomotif sektörü olma özelliğini koruyor. İnşaat sektörünü etkileyen enflasyonun yüksekliğine karşılık sektörün zora girmesine engel olacak bir takım önlemler alınması gerekiyor.

İnşaat sektörünün enflasyon değerlerinden etkilenmemesi için Sektörde yerli üretimin desteklenmesi, fahiş arsa fiyatlarına karşı önlem alınması ve konut kredi faizlerinin düşürülmesi önerilerinde bulunuldu.

Sektörün 200 alt ürünü bünyesinde barındırdığını dile getiren yetkililer, enflasyon ile mücadeleye kendi sektörlerinin desteklenmesinin kolaylık sağlayacağını vurguluyor.

İnşaat sektörü temsilcileri kendi sektörleri ile ilgili alınacak acil önlemlerle enflasyonun ilk yarıda düşürülebileceğini dile getiriyor.

Enflasyondaki artışı tetikleyenin döviz kuru baskısı oluşturarak faizleri yüksek tutmak isteyen faiz lobisi olduğunu anlatan İCK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kuru, faizlerin başta konut kredilerinde olmak üzere ‘ne olursa olsun’ yükselmesinin önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Kuru, “Hatta mevcutta çok yüksek olan faizlerin geriye çekilmesi 2018 enflasyon hedeflerine ulaşılmasında ciddi katkı sağlayacak” dedi.

“İthal maldan kurtulmak gerek”

İnşaat sektörüne verilecek her desteğin ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağladığını söyleyen Kuru, sektör olarak 3 başlıkta enflasyona ilişkin önerileri olduğunu kaydetti. Bunlardan ilkinin sektörü ithal malzemeden kurtaracak yerli, kaliteli üretimin desteklenmesi olduğunu anlatan Kuru, “Çünkü döviz hareketleri, özellikle yüzde 80’e yakını ithal malzeme ile inşa edilen lüks konut projelerinin fiyatına doğrudan etki yapıyor” tespitinde bulundu.

“Fahiş arsa fiyatları önlenmeli”

İCK Yapı Başkanı Cemal Kuru, Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde arsa maliyetlerinin yüzde 80’lere kadar çıktığına dikkat çekti. Bu maliyetlede işin ehli olmayan kişilerin sonu hüsranla biten konut veya ofis projelerine başlamasının da önemli rolü olduğunu kaydeden Kuru, “Maliyeti karşılayamayınca zarar eden, projeyi yarıda bırakan bu kişiler alıcıları zarara uğratmakla kalmıyor, arsa maliyetlerini yükseltirken, fiyatların tavan yapmasına yol açıyorlar” dedi.