Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

"İnşaat sektörünün önünü açacak tedbirleri alacağız”

Sign of the City Awards 2016'da konuşan Bakan Özhaseki, sektörün sorunları ve kentsel dönüşümde gelinen son nokta hakkında önemli bilgiler verdi.

Gayrimenkul sektörünün en saygın yarışmalarından Sign of the City Awards, geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Bu yıl 3'üncüsü düzenlenen yarışmada, 22 dalda ödül sahibini buldu. Sektörün önde gelen isimlerini tek çatı altında buluşturan yarışmada konuşma yapan Çevre Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Sağlıklı ve kimlikli kentler ortaya çıkarmalıyız" dedi.

Bakan Özhaseki yaptığı konuşmasında sektöre hitap ederek, "Şehirler aslında insanların yansımasıdır. İçinde yaşayan insanların ilişki biçimlerini dışarıya yansıtan siluettir. Medeniyet, demokrasi kültürü şehirlerde gelişir. O şehirlerin düzgün yapılanması gerekir. Aynı zamanda canlı organizmalardır, bakım ister, iyi ve kötü günleri vardır. İnşaat sektörü çok gelişiyor. Dünyadaki ilk 250 inşaat firması arasında 42 tane Türk firması var. Bu miktarlar daha da artacaktır. Sağlıklı ve kimlikli kentler ortaya çıkaracak gücümüz olduğu inancı duyuyoruz” diye konuştu.

Önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalardan da bahseden Mehmet Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bundan birkaç ay önce inşaat sektörünün temsilcilerini davet ettik, sağolsun geldiler. Güzel öneriler sundular, inşaat sektörünü nasıl canlandırırız diye çalıştık. Müteahhitlerin ne istediği konusunda 10 madde belirledik. İçerisinde birtakım tedbir ve teşvikler var. Ekonomik kurulda görüştük, Bakanlar Kurulu’nda sıraya girdi, inşallah görüşeceğiz ve inşaat sektörünün önünü açacak tedbirleri alacağız”

Kentsel dönüşüm hakkında da konuşan Bakan, “Kentsel Dönüşüm yasası 2012’de çıktı ve 4 buçuk yılda 81 vilayette kentsel dönüşüm ilan edildi. Bugüne kadar başvuran konut sayısı 700 bin. 3 milyon kişiye hitap ediyor ve ne yazık ki yeterli değil. Bu sayıyı 30 milyona çıkarmamız lazım" dedi.