EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İnşaat sektöründe yaşanan ölümlü iş kazaları azaltılıyor

İnşaat sektöründe yaşanan ölümlü iş kazaları yüzde 37 oranında azaldı. İş Sağlığı ve Güvenliği için geliştirilen projeler için 40 milyon lira hibe desteği sağlanacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İş Sağlığı ve Güvenliği Protokolü hakkında açıklamalarda bulundu. Zehra Zümrüt Selçuk İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) koşullarını iyileştirme adına sivil toplum kuruluşları, sanayi, ticaret ve meslek odaları ile üniversiteler ve meslek liselerinin geliştireceği projelere yaklaşık 40 milyon lira hibe desteği sağlanacağını açıkladı.

ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARI YÜZDE 37 ORANINDA AZALDI

Orta ve büyük ölçekli “çok tehlikeli” sınıfında yer alan iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından önemli bir teşvik uygulamasını geçtiğimiz hafta başlattıklarını ifade eden Zehra Zümrüt Selçuk, söz konusu bu iş yerlerinde üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlik ile sonuçlanan iş kazası meydana gelmemesi durumunda işsizlik sigortası işveren payının üç yıl süreyle yüzde 50 indirimli olarak alınacağını belirtti.

Zehra Zümrüt Selçuk inşaat, maden, tarım, tekstil, mobilya, gıda, kimya sektörlerine yönelik iş sağlığı ve güvenliğinin iyileştirilmesi kapsamında araştırma ve geliştirme projeleri yürüttüklerini söyledi. Yapılan çalışmalar ile birlikte inşaat sektöründe son 15 yılda ölümlü iş kazalarının yüzde 37 oranında azaldığını belirten Selçuk; “Bunu yeterli görmeyip çalışmalara devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta uygulamaya geçirdiğimiz maden, inşaat, kimya gibi çok tehlikeli sektörlere yönelik projelere hibe desteğimizi de buradan duyurmak istiyorum. Bu sektörlere yönelik, iş sağlığı ve güvenliği koşullarını iyileştirme adına sanayi, ticaret ve meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarımızın, üniversitelerin ve hatta meslek liselerimizin geliştireceği projelere yaklaşık 40 milyon lira hibe desteği sağlayacağız” diye konuştu.