EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İnşaat sektörü Emlak Bankası kararını sevinçle karşıladı

BDDK, Emlak Bankası’nın kuruluşunu onayladı. Sektörün önde gelen temsilcileri kararın hem kendileri hem de ülke adına sevindirici olduğunu belirtti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın kuruluşunu onayladı. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, bankanın 18 yıllık aranın ardından faaliyet izni almasının sadece inşaat sektörü için değil ülke için de büyük önem teşkil ettiğini ifade etti. Erden Timur, öncelikle deprem tehlikesine karşı riskli yapıların güçlendirilmesi, ada ve mahalle bazında kentsel alanların dönüştürülmesi için bankanın yerel yönetimlere yönelik projelerin finansmanına yeni yöntemler üreteceğini umduklarını belirtti.

Senede 300 bin konutun dönüşmesinin hedeflendiğini hatırlatan Erden Timur, bankanın hem konut geliştiricilerin hem de tüketicilerin finansmana ulaşımının kolaylaşması, finansmanın çeşitlenmesi ve işlerin daha da hızlı yürütülmesi adına önemli olduğunu ifade etti.

EMLAK BANKASI SEKTÖRE NEFES ALDIRACAK

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise Emlak Katılım Bankası’nın hem sektör hem de Türkiye için sevindirici bir haber olduğunu söyledi. Emlak Katılım Bankası’nın hakediş ve yeterlilikleri yüksek markaların çeşitli finansal argümanlara daha hızlı ulaşmasını sağlayacağına dikkat çeken Ziya Yılmaz bunun tüketiciye sunulan ürünlerin finansal maliyetlerini minimize edeceğini vurguladı.

Emlak Bankası’nın başta kentsel dönüşüm olmak üzere bütün şehirlerde sağlam, planlı yapılaşmanın önünü açacağını düşündüğünü söyleyen Yılmaz, ayrıca bankanın gayrimenkul sektörüne her türlü nakdi ve gayri nakdi finansman sağlayabilecek yeterlilikte olması ve piyasa yapıcılığı rolünü üstlenecek olmasının önemine dikkat çekti. Bunun sektörde yeterlilik sahibi markaların ayrışmasını da sağlayacağını belirten Ziya Yılmaz; “Öte yandan sektörün üzerindeki finansman yükü hafifletilir ise odaklanılacak yabancıya konut satışı ile ihracatımıza yapılacak katkının artırılacağı, ülkemizin konut satışında da uzun yıllar birinci olmaya devam edeceği aşikar” şeklinde konuştu.