EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

“İnşaat sektörü 2019 yılında sıçrama yaşayacak"

Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, konut satışlarındaki yavaşlamayı yüksek faiz ve dövize bağlayarak sektörün krize girmeyeceğini ve 2019'da sıçrama yaşayacağını söyledi.

Konut satışları ivme kaybediyor. Bunun başlıca nedenleri arasında da sürekli konut kredisi faiz oranları ve yine önü alınmayan döviz fiyatları yer alıyor. Konut piyasası ve sektörün geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulunan Varyap Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Erdinç Varlıbaş, inşaat sektöründe en az 20 yıl daha kriz öngörmediğini dile getirdi.

2019 yılında konut sektöründe sıçrama yaşanacak

Erdinç Varlıbaş konut piyasasındaki durgunluğun en önemli nedenleri arasında konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği ve döviz artışlarının olduğunu ifade ederek 2019 yılında konut sektöründe bir sıçrama meydana geleceğini ve sektörün 2005 ile 2010 yılları arasındaki parlak dönemlerini yeniden yaşayacağını öngördüğünü ifade etti.

Varlıbaş, konut satışlarını etkileyen nedenler arasında ise ev almak isteyen genç nüfusun ve konut satın almaya yatkın olan kültürel yapının varlığına dikkat çekerek eskiyen konut stokunun bir de faiz ile kur seviyesinin direkt satışlar üzerinde etkili olduğunu söyledi.

Faizler düşünce satışlar yeniden artacak

Kredi faizleri nedeniyle vatandaşların alımlarını ertelediğine dikkat çeken Varlıbaş, bunun konut sektöründe bir kriz yaşanacağını belirtmediğini ve faizlerin ve kurun düşmesiyle birlikte konut satışlarının yeniden artacağını söyledi.

Ekonomik refah 3-4 katına çıkacak

Ekonomik refahın ilerleyen süreçte 3-4 kat kadar yükseleceğini ifade eden Varlıbaş, “Biz sektör temsilcileri olarak, aynı kararlılık ve inançla üretmeye devam ettiğimiz sürece, hükümetimiz ile yakın temasta kalarak, umuyoruz ki düşen faiz oranları ile birlikte de özellikle önümüzdeki yıldan sonra 2005-2010 yılları arasındaki yükselişin bir benzerini hatta daha büyüğünü yasayacağız. Diğer bir ifadeyle 2019’dan sonra inşaat sektörü büyük sıçrama yapacak” dedi.