EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İnşaat patronları satışları değerlendirdi: Rekor denebilecek bir rakam

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından 2017 yılı konut satış istatistikleri değerlendirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2017 konut satış istatistiklerini açıkladı. Endekse göre 2017’de Türkiye genelinde 1 milyon 314 bin konut satıldı. Yine konut satışları 2017’de bir önceki yıla oranla yüzde 5,1 artış gösterdi.

İnşaat sektörü patronları 2017 yılı konut satış istatistiklerini değerlendirdi.

“Türkiye yabancı alıcının yakın markajında’’

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, "Yabancılara yapılan konut satışlarının 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22,2 oranında arttığını görüyoruz. Biz de satışımızın yüzde 35’ini yabancıya yapıyoruz. Yabancıya 22 binin üzerinde konut satışı rakamını sevindirici buluyoruz. Türkiye’nin yabancı yatırımcının yakın markajında olmaya devam ettiğini görüyoruz. 2018’de bu satışların katlanarak devam etmesini umuyoruz. Yabancıya konut satışının ihracat kapsamında değerlendirilmesini uzun zamandır dile getiriyoruz. 2012’de çıkan Mütekabiliyet Kanunundan bu yana gündemden düşmeyen bir diğer konu da müktesep hak. Yani bir binaya imar hakkı verildikten sonra bu hakkın hep korunması. Yabancı parasını yatırdığı gayrimenkulde işleyen süreçte netlik istiyor belirsizlik istemiyor. Bu yasadan sonra sektörün yabancıya satışları 5 milyar dolar seviyelerine ulaştı. 200 alt sektörü destekleyen katma değeri yüksek bir sektörün daha çok ilgiyi hak ettiğini düşünüyorum."

“Faiz indirimiyle yeni rekorlar hayal değil”

Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala, "TÜİK’in açıkladığı yıllık satış rakamlarına baktığımızda yüzde 5’in üzerinde bir artış olduğunu görüyoruz. Bir önceki yıl sektöre verilen destek ve teşviklerle inşaatçılar olarak yılı çok iyi hatta rekor denecek rakamlarla tamamlamıştık. Onun üzerine bu yılki yüzde %5’lik artışı sevindirici olarak değerlendiriyoruz. Ancak kredili satışlardaki düşüşü ters yöne çevirmek için her zaman söylediğimiz gibi kredi faiz oranlarının gözden geçirilmesi gerekiyor. O zaman yeni rekorlara doğru gitmek hiç de hayal olmaz.

“Rekor denebilecek bir rakam”

Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, "Hain darbe girişimi tarihte görülmemiş badireler atlatan ülkemiz ve inşaat sektörü 2016’nın ağustos ayı itibariyle hemen toparlanarak satışta pik yaptı. Faiz oranlarındaki indirim, Emlak Konut’un öncülüğünde başlatılan kampanyalar, devlet teşvikleri, satışı artıracak birtakım tedbirler nedeniyle sektör hemen toparlandı ve 2016’yı yüksek satış rakamlarıyla kapattık. Şimdi TÜİK’in yıllık satış rakamlarına baktığımızda bunun üzerine %5,1 daha koyduğumuzu görüyoruz. 2017’yi rekor denebilecek şekilde kapattık diyebiliriz. Son aylarda yaşanan stabil durum ve artan maliyetlere rağmen sevindirici rakamlara ulaşmış olmak bizleri çok mutlu ediyor."

“Teşvik edici ve umut veren bir tablo”

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, "Yıllık bazda yüzde 5,1’lik bir konut satış artışı sevindirici bir tablo ortaya koyuyor. Üstelik sektörümüz 2016 yılını çok iyi rakamlarla kapatmışken, 2017’de bunun üzerine çıkmış olmak hepimizin için umut verici ve teşvik edici bir durum. Son birkaç ayda, önceki aylara göre düşüşler yaşamıştık. Ancak şimdi rakamlara baktığımızda konut satışlarının geçen yılın aralık ayında, aynı yılın kasım ayına göre yüzde 8,3 arttığını da görüyoruz. Bunu da göz ardı etmemek lazım. Bu artışlar 2018 yılının daha çok satış getireceğinin habercisidir. Sektörün hedefi 2017 yılında 1 milyon 500 bin konut satmaktı, 1 milyon 409 bin satışla bu hedefe çok yaklaştığımızı görüyoruz. Bu yıl sektörün bu hedefin çok daha üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz."

“Gayrimenkul, yerli ve yabancı yatırımcının gözdesi”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, "Rakamlar sevindirici, TÜİK’in yıllık bazda ortaya koyduğu tablo bize gösteriyor ki; gayrimenkule yapılan yatırım her zaman kazandırıyor. Açıklanan yıllık yüzde 5,1’lik artış ile yerli ve yabancı yatırımcı ilgisi sektörümüzün ekonominin lokomotifi olmaya devam ettiğini gösteriyor. Yatırımcı sektöre güveniyor, parasını başka yatırım enstrümanlarına yönlendirmiyor. Türkiye ekonomisine ve istikrarına güvenen yerli ve yabancı yatırımcı en iyi yatırım aracı olarak gördüğü gayrimenkulden vazgeçmiyor. İnşaat sektörü, hele de devlet tarafından desteklenmeye devam ettiği sürece büyümesini artan bir ivmeyle sürdürecek. TÜİK rakamları bize ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün canlılığını koruduğunu, yatırımların hız kesmediğini gösteriyor."

“2017’de yeni rekor geldi”

Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Celal Koçer, "Konut sektöründe 2016'da 1 milyon 341 bin satış rakamı ile kırılan satış rekoru, 2017'de 1 milyon 409 bin ile yeniden kırılmış oldu. Bunu zaten bekliyorduk, bizler için şaşırtıcı olmadı. Kampanyaların sona ermesiyle beraber 2017 yılının son aylarında artış trendinde olan rakamlar stabil hale gelse de bugün ortaya çıkan tablo çok sevindirici, onun da ötesinde umut verici. Tabloyu sadece yerli yatırımcılar içi değil yabancılar için de değerlendirmek gerekir. Onların ilgisi hiç azalmıyor, yabancıya satışlarda ay bazında her zaman artış olduğunu görüyoruz. Yıllık rakamlar da bu artış trendinin geçici olmadığını gösteriyor. Bundan sonra da bu trendin devam etmesini bekliyoruz."

"Konut sektörü uzun yıllar üretmeye devam edecek"

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar ; "Resmi rakamlara baktığımızda 2017 yılının bir önceki yıla oranlar seneyi yüzde 5,1’lik bir artışla kapattığını görüyoruz. 2016 yılı devlet teşviklerinin, piyasayı canlandırıcı tedbirlerin yoğun olarak yaşandığı bir yıldı. Türkiye ekonomisinin 2016 üçüncü çeyrekte bir daralma yaşanmasına rağmen konut satışları 2016'da 1 milyon 341 bin 453 ile rekor kırmıştı. 2017’de ise yaz mevsimine denk gelen bayramlar, tatil dönemi ve uluslararası arenadaki gelişmelere bağlı olarak sakin seyreden gayrimenkul sektörü eylülde büyük bir sıçrama yaşadı. Yeni lansman ve kampanyaların art arda geldiği eylül ayında konut satışlarında artış oldu. Şimdi bu rekorun üzerine çıkmış bulunuyoruz. Konut sektörü daha uzun yıllar üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edecek, rakamlar bize bunu gösteriyor."