Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

İndirimlerle birlikte konut sektörü hareketlendi

Vergi indirimlerinin ardından pazar canlandı. Konutta indirimlerin yıl sonuna kadar devam etmesi ile sektöre hareketlilik geldi.

4 sektörde 6 başlıkta gerçekleşen vergi indirimleri kararının ardından pazar canlandı. Sabah Gazetesi’nden Ufuk Sandık’ın haberine göre; dövizdeki düşüşün de etkisiyle piyasalarda yeniden güvenin oluştuğunu ifade eden sektör temsilcileri, mağazalarda canlılığın başladığını belirtti.

İndirim kararlarının ardından mağaza ve bayilerde müşteri trafiğinde yüzde 30-40 oranında artış görüldü. Beyaz eşya, mobilya ve konut sektörü temsilcileri, vergideki düşüşle birlikte satışların yüzde 10 arttığını belirtiyor.

KASIM AYINDA AÇIKLANDI

Kasım ayı başında mobilyada uygulanan KDV’de, beyaz eşyada ise ÖTV indirimine gidileceğini açıklamıştı. Konutta KDV ve tapu harcında indirim uygulaması ise yıl sonuna kadar uzatıldı.

KONUT ALMANIN TAM ZAMANI

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, KDV ve tapu harcı indiriminin yıl sonuna kadar devam etmesinin konut sektörüne hareket getirdiğini ifade etti. Tarihi kampanyaların getirdiği hareketin KDV ve tapu harcı indirimiyle devam ettiğini belirten Nazmi Durbakayım; “İnşaat maliyetlerinde yaşanan yüzde 50 artış konut fiyatlarına yansıtılmadan satış yapılıyor. Firmaların kendi içindeki kampanyaları da devam ediyor. Şimdi konut almanın tam zamanı” diye konuştu.

MAĞAZALAR DOLMAYA BAŞLADI

Zücaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı İsmail Erdoğan, küçük elektrikli ev aletlerinde ÖTV'nin yılsonuna kadar sıfırlanması ve Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'nın hayata geçirilmesiyle mağazaların yeniden dolmaya başladığını belirtti. Özellikle hafta sonu AVM'lerdeki mağazalarda bir önceki haftaya oranla ziyaretlerde yüzde 30 artış olduğunu söyleyen İsmail Erdoğan, satışlarda ise yüzde 10 oranında bir artış yaşandığını vurguladı.

GEÇEN YILA ORANLA ZİYARETÇİ ARTTI

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, ÖTV indiriminin piyasayı canlandırdığını aktartı. 1-7 Kasım tarihleri arasında mağazalarımıza giren ziyaretçi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.6 oranında artış gösterdiğini belirten Can Dinçer, ÖTV indirimiyle kısa vadede çift haneli büyüme elde edileceğine inandıklarını söyledi.