EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İNDER: Yeni yönetmelik müteahhitleri hak ettiği itibara kavuşturacak

Yapı Müteahhitliği Yönetmeliği’ni değerlendiren Nazmi Durbakayım, mesleğini hakkıyla yapanların hak ettiği nitelikli, itibarlı konumuna kavuşturacağını belirtti.

Yapı Müteahhitliği Yönetmeliği’ni bir milat olarak değerlendiren İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörde yeni bir sayfa açıldığını dile getirdi. Gerek sektör gerekse nihai tüketicilerin sektörün en önemli kriterlerini yerine getirmeyen birtakım müteşebbisler nedeniyle birçok kez ağır bedeller ödediğini ifade eden Nazmi Durbakayım; “İş tecrübesi olmayan, mali yapısı bozuk olan, mesleki etik kuralları hiçe sayan birtakım müteşebbislerin yıllar boyunca sektörde faaliyet göstermemesi gerektiğinin altını çizdik. Bu işe bir disiplin getirilmesini dillendirdik ve önerilerde bulunduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, uzun ve detaylı bir çalışmadan sonra, bu sorunumuzu da çözdü. Bu konuda Başta Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum olmak üzere çalışmalarda emeği geçen herkese müteşekkiriz. Yeni yönetmelik ile birlikte sektöre zarar verenlerin ortan kalkacağını, kangrene dönüşen yaraların iyileşeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘RİSKLİ YAPI VE STOK SORUNU ÇÖZÜMLENİR’

Türkiye’de 250 binin üzerindeki yapı müteahhitti olmasından da kaynaklanan, çözülmesi gereken 5-6 milyon riskli yapı stokunu da hiçbir zaman göz ardı etmediklerini belirten Nazmi Durbakayım, riskli yapı stokunun müteahhit ve hak sahibinin hep birlikte, seferberlik halinde çözümlemesi gerektiğini vurguladı.

Başkan Durbakayım, müteahhitlik sektöründe uygun bir klasman yapılmasını, riskli yapı stokunun artık artmayacağı ve mevcut stokun daha rasyonel olarak bertaraf edileceğinin müjdecisi olarak değerlendirdi.

ÖZELEŞTİRİ YAPILMALI

Sektörde iş yapan müteahhitlerin samimiyetle kendilerine mevcut 5-6 milyon riskli yapının oluşmasında katkılarının olup olmadığını sorması gerektiğini söyleyen Nazmi Durbakayım, “riskli yapı yapanların, verdikleri bu zarar için telafi imkanı doğmuştur. Bireysel hataların yanı sıra, sistemin boşluk ve eksiklerinden faydalanan zümrelerin yarattığı tahribatın bedellerinin de tüm müteahhitlik sektörüne ödetilmesi de büyük haksızlık olur. Bu zümrelerin de vicdan muhasebelerini yaparak varsa bir borçları, bu seferberlik onların borçlarını ödemeleri için bir fırsat olacaktır” dedi.

‘ÇOK ŞANSLI BİR DÖNEM YAŞIYORUZ’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un sektörün içinden biri olduğunu hatırlatan Nazmi Durbakayım; “Bakanımız Sayın Murat Kurum, sektörümüzün sıkıntı ve gereksinmelerini çok iyi bilmesinin verdiği farklılıkla, neticeye giden süratli çözümcü yapısı ile ihtiyacımız olan kanun ve yönetmelik çalışmalarını bilhassa STK’lardan olmak üzere her kesimden görüş alarak hayatiyete geçirmektedir. Bizlerin de özeleştirimizi yaptığımız bu dönemi iyi değerlendirerek ülkemizin müteahhitlik sektöründen beklediği güven endeksi yüksek, nitelikli, nicelikli yerli ve milli üretime ağırlık veren bir politika ile istihdam seferberliğindeki öncülüğümüzü bırakmamamız lazım” ifadelerini kullandı.