EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İmar Kanunu’nda değişiklik: Rant vergisi geliyor

Şehirlerde rant vergisi planı tekrardan gündeme geldi. Hazırlanan taslağa göre, imar planında yapılan değişikliklerde arsada değer artışı olursa fark devlete ödenecek.

Şehirlerde rant vergisi planı tekrardan gündeme geldi. Hazırlanan taslağa göre, imar planında yapılan değişikliklerde arsada değer artışı olursa fark devlete ödenecek.

Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp’in haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın taslağını hazırladığı yasa, 3194 sayılı İmar Kanunu'nda yapılacak değişiklikle kabul edilecek. Yasa taslağına göre, imar planında konut olarak görülen arsanın alışveriş merkezine dönüştürülmesi ya da kat sayısının beşten 15’e çıkması gibi plan değişikliklerinde arsa değerindeki artışın bedeli devlete ödenecek.

BEDELİ, DEĞER TESPİT KOMİSYONU BELİRLEYECEK

İmar Kanunu değişikliğine eklenecek olan maddede “Yoğunluk artışı, bina yüksekliği, kat adedi, kullanım amacı değişikliğine yönelik uygulama imar plan değişikliği sonucu değerinde artış olan taşınmaz maliklerinden, taşınmazın artan arsa değeri bedelinin tamamı değer artış payı olarak alınır” ifadelerine yer veriliyor.

Söz konusu değer artışının bedeli “değer tespit komisyonu” tarafından karar verilecek. Söz konusu bedel, en az iki lisanslı gayrimenkul değerleme şirketinin bulduğu rakamın aritmetik ortalamasından az olmayacak.

ŞEHİR RANTI VERGİLENDİRMESİ

Örneğin; İstanbul’da imar planında 5 katlı konut izni bulunan bir arsa için hem yoğunluk artışı hem de fonksiyon değişikliği talebiyle başvurulması sonucunda 10 katlı bir otel, AVM, iş merkezi, rezidans veya hastane yapılması izni çıkarsa, arsanın değeri artacak. Değer artışının 5 milyon TL’den 15 milyon TL’ye yükselmesi gibi bir durumda 10 milyon TL’lik değer artışı farkı devlete ödenecek.

ÖDENENE KADAR TAPU KÜTÜĞÜNE ŞERH EDİLECEK

Söz konusu taşınmazın değer artış payı ödeninceye kadar tapu kütüğüne şerh düşülecek. Taşınmaza ait satış, ipotek, trampa, kiralama ve benzeri işlemler bedel ödeninceye kadar durdurulacak.