EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İmar Barışı’nın kapsamı genişletildi

Meclis’e sunulan yeni torba yasayla Boğaziçi öngörünüm bölgesinde bulunan bazı mahalleler de İmar Barışına dahil ediliyor. Tüm detaylar haberimizde…

TBMM’ye sunulan yeni torba yasayla birlikte Boğaziçi öngörünüm bölgesinde bulunan bazı mahalleler de İmar Barışı’na dahil ediliyor. Bununla birlikte bir önceki yasa değişikliğinde İmar Barışı kapsamına alınmayan Beykoz, Üsküdar ve Sarıyer’deki bazı mahalleler de İmar Barışı kapsama alındı.

Hürriyet'ten Aysel Alp ve Fatma Aksu’nun haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, Boğaz sahiline ilişkin İmar Barışı yasağının devam ettiğini belirtti. Sadece öngörünüm bölgesinde denizi görmediği halde İmar Barışı’na dahil edilmeyen bazı yerler barışa dahil edildi.

Boğaziçi’nde İmar Barışı kapsamını genişleten düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Sarıyer’de fiilen boğaz ön görünümünde olmayan ancak ön görünümün sınırları içerisinde bulunan alanı da imar barışı kapsamına almıştık. Ancak gelinen süreçte yapılan incelemeler neticesinde boğaz ön görünümünde olan ancak fiilen öngörünüm olmayan ve buradaki vatandaşlarımızın elektrik, su ve doğalgaz gibi problemlerini çözecek sınırları yeniden incelendi. Meclis’e verilen teklifin içeriği Beykoz ilçemizde, Üsküdar’da ve Sarıyer ilçemizde ön görünümde olan, fiilen ön görünümde olmayan yapıların problemlerini çözmek adına sunulmuş bir düzenleme. Boğaz sınırları içinde ve sahil şeridindeki yalılar bu düzenlemeye dahil edilmedi” ifadelerini kullandı.

Yasa teklifinin ekinde yer alan krokiyle Üsküdar, Beykoz ve Sarıyer’in bazı bölümleri de İmar Barışı kapsamına alındı. Krokiye göre Beykoz’da Anadolu Kavağı, Anadolu Feneri, Yalıköy, Beykoz Merkez, Gümüşsuyu, İncirköy, Çubuklu, Çiğdem, Paşabahçe, Kanlıca, Anadolu Hisarı, Yenimahalle, Göksu, Göztepe’yi içine alan yaklaşık 50-60 bin kişinin yaşadığı bölge İmar Barışı’na dahil edildi. Sarıyer’de İmar Barış’ı uygulaması Hisar ve Baltalimanı’nın bir kısmı, Kireçburnu, Yeniköy, Rumeli Kavağının iç kısmına genişletildi. Üsküdar Belediyesi yetkililerinden edinilen bilgiye göre bu ilçede yedi mahallenin bir kısmı da İmar Barışı’na dahil ediliyor. Beylerbeyi, Kuzguncuk, Kirazlıtepe, Küplüce, Çengelköy, Kuleli ile Kandilli Mahallelerinin bir kısmı barış kapsamına alınıyor.

9 MİLYON KİŞİ BAŞVURUDA BULUNDU

İmar Barışı’na ilişkin rakamları da paylaşan Bakan Kurum, toplamda 9 milyon 210 bin kişinin İmar Barışı’na başvurduğunu ve 10 milyar 350 milyon TL’lik bedelin biriktirildiğini söyledi.