EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İmar Barışı’nda yalan beyan veren yandı

İmar Barışı başvuruları, kurulacak bir komisyon tarafından incelenecek. Yalan beyanda bulunanların Yapı Kayıt Belgesi iptal edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı başvuruları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşları doğru beyan vermeleri konusunda uyaran Kurum, yalan beyan verenlerin ‘Yapı Kayıt Belgesi’nin iptal edileceğini açıkladı. Ayrıca ödenen bedel de geri verilmeyecek.

BAŞVURULAR KOMİSYON TARAFINDAN İNCELENECEK

Yapı kayıt bedelinin bütçeye irat olarak kaydedildiğini ifade eden Murat Kurum, bundan dolayı yalan beyanda bulunan vatandaşların yatırdığı ücretin iade edilmeyeceğini söyledi. Kurum, İmar Barışı başvurularının kurulacak olan bir komisyon tarafından inceleneceğini de sözlerine ekledi.

BELGEYİ HER YAPI ALAMIYOR

Murat Kurum; orman arazisi, dere yatağı gibi yerlerde inşa edilen yapıların “Yapı Kayıt Belgesi” alamayacağını ifade etti. Kurum, bu duruma Rize’de dere yatağına yapılan 7 katlı binayı örnek gösterdi ve “Bu bina İmar Barışı’ndan faydalanamaz” dedi.

Rize’nin Muradiye beldesindeki sel felaketinden sonra gündeme düşen dere yatağındaki 7 katlı kaçak bina.

Türkiye’de vasfını kaybetmiş mera alanları başta olmak üzere 13 milyon metrekare tescilsiz alan bulunuyor. Bunların bir kısmının tescilli hale getirilerek ekonomiye kazandırılacağını ifade eden Kurum, “Metrekaresi 1 TL bile olsa [toplamda] 13 milyon TL eder. Bu çok büyük bir değer” diye konuştu.