EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İmar Barışı’nda hesaplama değişti: AVM ve otellere kolaylık geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barışı’nda değişikliğe gitti. Otel, turizm, fabrika, AVM ve hastane gibi işyerlerinde sadece kaçak olan bölüm için bedel ödenecek.

İmar Barışı’nda iş dünyasından gelen talepler doğrultusunda değişikliğe gidildi. Daha önceki uygulama ile otel, turizm tesisleri, fabrika, alışveriş merkezleri ve hastane gibi işyerleri yapı kayıt belgesi bedelinin ruhsatlı alan üzerinden hesaplanması nedeniyle yüksek rakamlar ödeyecekti. Hürriyet'te yer alan habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hesaplama sisteminde değişikliğe gitti. Böylece söz konusu alanlarda sadece kaçak olan bölüm için bedel ödenecek.

İŞ DÜNYASI BAŞVURUDA BULUNMUYORDU

Eski uygulama ile bedel yüksek çıktığı için turizm sektörü başta olmak üzere iş dünyası İmar Barışı’na başvuruda bulunmuyordu. Söz konusu değişikliğin ardından İmar Barışı’na yapılan başvuruların artması bekleniyor. İmar Barışı, 31 Ekim’de sona erecek.

ARSA EMLAK DEĞERİ BİNANIN OTURUM ALANI ÜZERİNDEN HESAPLANACAK

Yeni düzenleme ile birlikte, kaçak binalar Hazine ve belediye arsaları üzerindeyse, arsa emlak değeri binanın oturum alanı üzerinden hesaplanacak. Dolayısıyla yapı kayıt belgesi bedeli daha düşük çıkacak. Ayrıca parsel üzerinde birden fazla yapı bulunması halinde sadece Yapı Kayıt Belgesi başvurusunda bulunulan yapının arsa payı dikkate alınacak.

BODRUM KATLAR HESAPLAMAYA DAHİL EDİLDİ

Binanın katlarının hesaplanmasına bodrum katlar da hesaba dahil edildi. Ruhsatta görünmeyen ibadethaneler ile valilik, okul, hastane gibi merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin ticari olmayan yapılar Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödemeyecek.

Diğer yandan iskele, liman, tersanelerde ise hesaplar, her bir metrekare için bin 500 lira olarak belirlendi.

HES VE RES’LER İMAR BARIŞI UYGULAMASINA GİRDİ

Eski uygulama ile kaçak güneş enerji santrallerinin İmar Barışı’na başvurması durumunda ürettikleri her bir megawatt enerji için 100 bin TL ödemeleri gerekiyordu. Yeni uygulama ile bu hüküm kaldırıldı. Ayrıca rüzgar, hidroelektrik enerji santralleri de olmak üzere enerji üretim tesislerinin tamamı İmar Barışı’na dahil edildi.