EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İmar Barışı’nda arsa rayiç bedellerinde 2019 yılı esas alınacak

İmar Barışı uygulamasına başvurularda arsa rayiç bedellerinde 2019 yılı esas alınacak. Tüm detaylar haberimizde…

İmar Barışı uygulamasında 2019 yılı tarifesi belli oldu. Buna göre arsa rayiç bedellerinde 2019 yılı dikkate alınarak hesaplanacak. 31 Aralık 2017’den önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı kayıt Belgesi başvuru süresinin 15 Haziran 2019 tarihine kadar, yapı kayıt bedeli ödeme süresinin ise 30 Haziran 2019 tarihine kadar uzatıldığını hatırlatan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı; “Uzatma sonrası teknik güncellemeler nedeni ile başvurular 1 Ocak’tan itibaren alınmıyordu. Çalışmaların tamamlanması sonrası Yapı Kayıt Belgesi başvuruları tekrar başladı. Buna göre yapılacak başvurularda arsa ve arazi birim değerlerinin 2019 değeri esas alınacak” ifadelerini kullandı.

ARSA – ARAZİ DEĞERLERİ YÜZDE 11,865 ARTTI

Mustafa Hakan Özelmacıklı, yapılan düzenleme ile yapı sınıfı bedellerin değişmediğini lakin cadde ve sokak rayiç değerlerinin yeniden değerleme oranının yarısı nispetinde arttığını dile getirdi. Arsa ve arazilerinin 2019 yılı vergi değerlerinin 2018 yılı vergi değerlerinin, bu yıla ait yeniden değerleme oranının yarısı olan (yüzde 23.73/2) yüzde 11.865 (on bir virgül sekiz yüz altmış beş) oranında artırılması suretiyle bulunan değer olduğunu söyleyen Özelmacıklı; “Buna göre 2018 yılında rayiç değeri 3 bin TL olan arsa için 2019’da bu değer 3 bin 559,5-TL olarak esas alınacak. Yeni yıla ait arsa birim değerleri, ilgili belediye müracaat ile ya da belediyenin internet siteleri üzerinden arsa rayiç sorgulamaları ile öğrenilebilir” dedi.

TAKSİTLENDİRME ÖNEMLİ BİR İHTİYAÇ

Ödemelerde taksitlendirmenin önemli bir ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekleyen Altın Emlak Genel Müdürü “İmar Barışı uygulamasında Yapı Kayıt Belgesi bedeline her malik kendi bağımsız bölümünün kullanım durumuna göre eşit olarak katılmak zorunda. Bunun sebebi ise iskansız yapılarda Yapı Kayıt Belgesi bedelinin tamamının ödenmeden Yapı Kayıt Belgesi düzenlenememesi. Fakat sahada görüyoruz ki binadaki maliklerden bazıları ödeme yapmayınca işlemler yapılamıyor ve bundan dolayı tıkanma yaşanıyor. Her ne kadar ödemeyen maliklerden bedeli talep etme hakkı olsa da kimse başkası adına ödeme yapmak istemiyor. Bundan dolayı çözüm bunu taksitlendirmek ve ödenmesini kolaylaştırmak olmalı” şeklinde konuştu.