EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İmar barışına kısa sürede rekor başvuru alındı

Yurt genelinde yaklaşık 13 milyon kaçak yapıyı ilgilendiren imar barışında başvurular kısa sürede 4 milyonu geride bıraktı. İmar barışına başvurular tüm hızıyla sürüyor.

Yurt genelinde 13 milyon yapı ve yaklaşık 15 milyon vatandaşı ilgilendiren imar barışına ilişkin başvurular tüm hızıyla devam ediyor. İmar barışı başvurularına 8 Haziran 2018 tarihinden bu yana 4 milyon seviyesi geride bırakıldı. Yapı Kayıt Belgesi sahibi olarak konutunu kayıt altına almak isteyen 4 milyon vatandaş imar barışı başvuru ofislerine akın etti.

Konut barışında başvurular henüz 3 ay bile olmadan 4 milyon seviyesini aştı. İmar barışından faydalanmak için vatandaşların en son 31 Ekim’e kadar başvuruda yapmaları ve 31 Aralık 2018 tarihine kadar da imar barışı ödemelerini gerçekleştirilmeleri şart koşuluyor. İmar barışı başvuruları internet ortamında e- devlet üzerinden hızlı ve çok kolay bir şekilde kısa sürede yapılabiliyor.

İmar barışına başvuranların sayısı giderek artıyor. 8 Haziran’da başlayan imar barışı başvuruları 4 milyonu aştı. 4 milyon 141 bin 52 kişi imar barışına başvuruda bulunurken, vatandaşlarca 1 milyar 643 milyon 280 bin TL ödeme yapıldı.

Alınan 4 milyonu aşkın imar barışı başvurularından 3 milyon 654 bin 601'i konut, 376 bin 27'si ticari yapı, 110 bin 300'ü tarımsal yapı ve 124'ü güneş enerjisi santrali şeklinde kayıtlara geçti.

İmar barışı kapsamında 306 bin 399 yapı kayıt belgesi verilirken, vatandaşlarca belge bedeli olarak 1 milyar 643 milyon 280 lira yapı kayıt belgesi ücreti tahsil edildi. Devletin kasasına da kısa süre içerisinde para akışı yapılmış oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan imar barışından faydalanmak isteyen vatandaşların en son 31 Ekim 2018’e kadar başvuruda bulunması ve 31 Aralık 2018’e kadar da yapı kayıt belgesi bedelini ödemelerini yapmaları gerekiyor. Verilen süreden sonra imar kaydı olmayan konutların tespiti halinde ya da kaçak konut inşaat etme girişiminde bulunanların sorumlu görülen vatandalşara hapis cezası verilmesi planlanıyor.