EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İmar Barışı uygulamasıyla konut değeri en çok artan iller belirlendi

İmar Barışı uygulaması konut fiyatlarını da artırdı. Ülke genelinde konut fiyatlarında en fazla artış Zonguldak ve Edirne’de yaşandı.

İmar Barışı uygulamasının başladığı günden bugüne kadar geçen 5 ayı aşkın sürede konut fiyatlarında hızla artış görüldü. Konut fiyatları en çok 6.7 ile Zonguldak'ta artarken bu alanda Zonguldak’ı yüzde 6.6 ile Giresun, Yozgat ve Edirne izledi.

REIDIN ile Coldwell Banker iş birliğiyle hazırlanan rapora göre; İmar Barışı uygulaması ile birlikte konut fiyatlarında son döneme göre hareketlenme yaşandı. İmar Barışı’nın başladığı günden bugüne kadar geçen süreç içerisinde konut fiyatlarının en çok arttığı il yüzde 6.7 ile Zonguldak oldu. Bu alanda Zonguldak’ı yüzde 6.6 ile Giresun, Yozgat ve Edirne, yüzde 6.4 ile Erzincan, yüzde 6.2 ile Van, yüzde 6 ile Iğdır, yüzde 5.9 ile Bitlis, yüzde 5.8 ile Elazığ, yüzde 5.6 ile Bilecik izledi.

İLÇELERDE BAŞI İZMİR ÇİĞLİ VE ANKARA GÖLBAŞI ÇEKİYOR

Söz konusu süreç içerisinde ortalama konut fiyatlarının en çok arttığı 30 ilçe arasında ilk sırada yüzde 9.2'lik yükselişle İzmir Çiğli ve Ankara Gölbaşı geliyor. Bu iki ilçeyi yüzde 7.7 ile Adalar, yüzde 6.7 ile Konya Beyşehir, Zonguldak Merkez, Antalya Aksu, yüzde 6.6 İzmir Dikili ve Foça, Giresun Merkez, Antalya Alanya, Finike, Kaş, Kemer, Yozgat Merkez, Edirne Merkez, Muğla Dalaman, Çanakkale Gelibolu ve Amasya Merzifon izliyor.

Yüzde 6.4 ile Erzincan Merkez ilçesi 21’nci sırada yer alırken, onu sırasıyla yüzde 6.3 ile İzmir Güzelbahçe ve Balıkesir Karesi, yüzde 6.2 ile Van İpekyolu, yüzde 6.1 ile İzmir Bergama, yüzde 6 ile Iğdır Merkez, Aydın Didim, İzmir Çeşme ve Muğla Marmaris, yüzde 5.9 ile Samsun İlkadım, Bitlis Merkez ve İzmir Urla takip ediyor.

FİYATLARIN EN ÇOK ARTTIĞI 50 MAHALLE

İmar Barışı uygulamasının başladığı günden itibaren konut fiyatlarının en çok arttığı mahalleler arasında zirveyi yüzde 6.8 ile Bursa Gemlik’e bağlı Eşref Dinçer aldı. Eşref Dinçer’i yüzde 6.7'lik artışla Erzurum Yakutiye'ye bağlı Ömer Nasuhi Bilmen ve İzmir Konak'ın Çankaya, yüzde 6.6'lık yükselişle Beşiktaş'ın Bebek, Etimesgut'un Yapracık, Beşiktaş'ın Kültür, İzmir Çiğli'nin Evka 2 ve Evka 3, Tekirdağ Süleymanpaşa'nın Altınova, Bursa Osmangazi'nin Maksem, İzmir Güzelbahçe'nin Yalı, Sarıyer'in Yeniköy, İzmir Bayraklı'nın Adalet, İzmir Konak'ın Mithatpaşa, Küçükçekmece'nin Halkalı Merkez, Antalya Konyaaltı'nın Kuşkavağı, İzmir Bornova'nın Merkez mahalleleri takip ediyor.

İşte listeye yüzde 6.6'lık artışla giren diğer yerler…

İzmir Menderes'in Çukuraltı, İzmir Bornova'nın Yıldırım Beyazıt, Beşiktaş'ın Levazım, Gaziantep Şehitkamil'in İbrahimli, Edirne Merkez'in Şükrüpaşa, Balıkesir Bandırma'nın Sunullah, Adalar'ın Nizam, Küçükçekmece'nin Fatih, Balıkesir Bandırma'nın 17 Eylül, Balıkesir Edremit'in Hamidiye, Beşiktaş'ın Akat, İzmir Çiğli'nin Ataşehir, Antalya Muratpaşa'nın Güvenlik, Güzeloluk ve Gençlik, Bursa Gemlik'in Küçükkumla, Antalya Konyaaltı'nın Gürsu, İzmir Konak'ın Kültür, Aydın Kuşadası'nın Kadınlar Denizi ve Türkmen,Bursa İnegöl'ün Kemalpaşa, Kayseri Talas'ın Bahçelievler, İzmir Karşıyaka'nın Atakent, Gaziosmanpaşa'nın Mevlana, Bahçelievler'in Bahçelievler, Alanya'nın Saray ve Cumhuriyet, Hatay İskenderun'un Barbaros, Gebze'nin Hacıhalil, Antalya Konyaaltı'nın Liman, Büyükçekmece'nin Batıköy, Gemlik'in Hamidiye, Üsküdar'ın Yavuztürk mahalleleri.

İmar Barışı uygulaması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması amacıyla hayata geçirildi. İmar Barışı düzenlemesine başvurular 31 Aralık’a kadar devam ediyor. Bugüne kadar İmar Barışı’ndan faydalanan kişi sayısı 8 milyon 600 bini aşmış durumda.