EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İmar Barışı uygulamasında son günlere girildi

İmar Barışı uygulamasında son günlere girildi. İmar mevzuatına ya da projesine aykırı yapılarda 31 Aralık 2018’e kadar İmar Barışı için başvurulabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirile İmar Barışı’nda son günlere girildi. 31 Aralık 2017’den önce yapılan imar mevzuatına ya da projesine aykırı yapıların kayıt altına alındığı İmar Barışı uygulamasına son başvuru tarihi 31 Aralık 2018 olarak belirlendi.

İmar Barışı uygulamasına başvurular normal şartlarda 31 Ekim 2018 tarihinde sonra erecek, ödemeler ise yıl sonuna kadar devam edecekti. Ancak gelen yoğun talep üzerine başvurular 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı.

BAŞVURULARDA RAKAM 9 MİLYONA ULAŞTI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada İmar Barışı’ndan bugüne kadar 8 milyon 900 bin kişinin yararlandığını ifade etti. Murat Kurum, son başvuru tarihi olan 31 Aralık 2018’e kadar bu rakamın 10 milyon seviyesine ulaşmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİYOR

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan ruhsatsız veya ruhsat aykırı yapıları ilgilendiren İmar Barışı’na başvurular e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Vatandaşlar sistem üzerindeki başvuru formunu doldurduktan sonra Yapı Kayıt Belgesi başvurusunu gerçekleştirebiliyor. Yapı Kayıt Belgesi bedelinin de ödenmesi ile bu belge alınabiliyor.

İMAR BARIŞI’NDAN FAYDALANAMAYAN YAPILAR

İmar Barışı’ndan bazı durumlarda faydalanılamıyor. Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar, Hazine’ye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16’ncı Maddesi’nde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar İmar Barışı uygulamasından yararlanamıyor.