EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İmar Barışı ile birlikte emlak fiyatları yönünü yukarı çevirdi

Başvuru süresi yılsonuna kadar uzatılan İmar Barışı ile birlikte emlak fiyatları uçuşa geçti. Gayrimenkullerin değeri son 5 ayda yüzde 10 oranında arttı.

İmar Barışı’nda başvuru süresinin 31 Aralık 2018’e kadar uzatılmasıyla birlikte gözler emlak piyasasına çevrildi. Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak'ın haberine göre; İmar Barışı sektöre “Yapı Kayıt Belgeli” binalar adı altında yeni bir finansal araç sunuyor. Bunun yanı sıra İmar Barışı gayrimenkullerde de değer artışına sebep oldu.

Coldwell Banker Türkiye ve Reidin'in hazırladığı verilere göre, Türkiye genelinde emlak fiyatları son 5 ayda adeta uçuşa geçti. İzmir Çiğli, Yüzde 10’luk değer artışıyla Mayıs-Eylül döneminin fiyat artış şampiyonu oldu.

İmar Barışı uygulamasına en çok rağbet gösteren iller ve değer artışları yüzde 9.2 ile Ankara Gölbaşı, yüzde 7.7 ile İstanbul Adalar, yüzde 6.7 ile Konya Beyşehir ve yüzde 6.7 ile Zonguldak Merkez oldu.

KANGREN ÇÖZÜLDÜ

İmar Barışı’nın ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını ifade eden Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, sadece uygulamadan yararlanması beklenen 13 milyon konuttan bahsetmediğini vurguladı. İşin ticari tarafından da bahseden Gökhan Taş; “Ruhsatı olmadığı için kiraya verilemeyen, satışa çıkmayı bekleyen yerler de var. Bunun dışında sırf kredi alınamadığı için satılamayan gayrimenkuller de İmar Barışı uygulaması sayesinde satışa çıktı. Kangren vardı. Uygulama ile birlikte bu çözüldü” diye konuştu.

SATIŞLARI DA ARTIRACAK

Tapu.com'un kurucu ortağı Emre Erşahin, imara aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla yapıların krediye uygunluğunun da sağlanacağını ifade etti. Emre Erşahin, İmar Barışı ile yasal statü kazanacak olan yapıların ipoteklerde değerinden işlem göreceğini belirtti ve ekledi: “Krediye de uygun hale gelerek satış işlemleri daha kolay gerçekleşecek.”

YÜZDE 40 ARTIŞ YAŞANIYOR

Kent Plancısı ve İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, Yapı Kayıt Belgesi ile gayrimenkulde yeni bir değerleme sistemi oluştuğunu ifade etti. Gayrimenkullerde bölgesi ve durumuna göre değişmek üzere yüzde 40’a varan artışa neden olduğunu söyleyen Hüseyin Oflaz; “Belgeyi alan Beşiktaş'taki bir mülk ile Esenyurt'taki bir diğer mülk, yıkılıp yeniden yapılıncaya kadar geçen süre için aynı yasal güvenceye kavuşacak. Ancak Beşiktaş’takinin değeri daha fazla artar” şeklinde konuştu.