EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İmar Barışı başvuruları için son günler

İmar Barışı başvuruları için son günlere girildi. Düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin 15 Haziran’a kadar başvuruda bulunması gerekiyor. İşte tüm detaylar…

İmar Barışı başvuruları için son günlere girildi. Düzenlemeden yararlanmak isteyen vatandaşların 15 Haziran’a kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor. Milyonlarca kaçak yapıyı ilgilendiren uygulamada yapı kayıt bedelinin ise 30 Haziran’a kadar yatırılması gerekiyor.

Geçen yıl 8 Haziran’da başlayan uygulama yoğun ilgi üzerine 15 Haziran 2019 tarihine kadar uzatılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bir uzatma daha olmayacak.

Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri, ilgili belediyeden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerleri esas alınıp hesaplanıyor.

ÜCRET NASIL HESAPLANIYOR?

Tarımsal amaçlı basit binalar için metrekareye 200 TL, 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için metrekareye 600 TL, 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için metrekareye bin TL, 8 ve daha yüksek katlı binalar için metrekareye bin 600 TL, lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane gibi yapılar için de metrekare başına 2 bin TL, güneş enerjisi santrallerinde (GES) ise megavat başına 100 bin TL olarak belirleniyor.

Bedel, yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri ile binanın toplam yapı alanı dikkate alınarak hesaplanacak yapı yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konut ve ticari olarak tek kullanımlı veya karma kullanımlı olup olmadığına bakılacak.

Karma kullanımlı yapılarda konut ve ticari olarak kullanılan alanların arsa oranları ayrı ayrı dikkate alınarak konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 katsayısıyla çarpılıp bulunuyor.