EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İmar affında yanlış beyan telafi edilemiyor

8 Haziran tarihinde başlayan imar affı başvurularında yanlış beyan vermek büyük mağduriyetlere neden olabiliyor.

8 Haziran 2018 tarihinde başvuruları alınmaya başlanan imar affına ilişkin çok kritik uyarılarda bulunan Tektaş İmar Affı Uzmanı ve Yüksek İnşaat Mühendisi Hakan Çatalkaya başvuru sürecinde yaşanan en büyük sorunun yanlış ölçü beyanı olduğunu dile getirdi.

31 Ekim tarihine kadar başvuruları alınmaya devam edecek olan imar affı sürecinde ödemeler ise 2018 yılının sonuna kadar tahsil edilebilecek. Kanunlara imar affında bir yıllık süre eklemesi yer alıyor. Ancak imar affı başvuruları için tanınan sürenin uzatılıp uzatılmayacağı henüz belli değil.

Türkiye genelinde yaklaşık 13 milyon kaçak yapıya ‘yapı kayıt belgesi’ verilmesini ve yılların imar sorununa kökten çözüm bulunmasını amaç edinen imar affında başvurular tüm hızıyla devam ediyor. Ancak imar affında bulunan vatandaşların bazı noktalarda çok dikkatli olması gerekiyor.

İmar affı sürecine ilişkin çok kritik açıklamalarda bulunan Tektaş İmar Affı Uzmanı ve Yüksek İnşaat Mühendisi Hakan Çatalkaya imar affı sürecinde en büyük problemin yanlış beyan olduğuna dikkat çekti. Yapı kayıt belgesi ile iskanlı tapu alanların hem gayrimenkullerinin değerlerinin artacağına hem de kredili satış hakkı kazanacağına dikkat çeken Çatalkaya, bu süreçte vatandaşların çok dikkatli davranarak kesinlikle yanlış ölçü beyanında bulunmamaları gerektiğini ifade etti.

Gayrimenkul değerinin metrekare büyüklüğünü olduğundan az ya da fazla gösteren vatandaşlar ödeme yaptıktan sonra 9 Ağustos tarihinden sonraki ödemelerini geri alamıyorlar. Hem konutun yanlış kayıtlanmasının önünü alabilmek hem de maddi anlamda zarara uğramamak için Çatalkaya vatandaşların konut ölçümlerinde uzman kişilerden faydalanılması gerektiğini söylüyor.

İmar affı başvuruları 8 Haziran ile 31 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılabilecek. Ekim ayının sonunda biten başvuru sürecinden sonra da ödemeler 2018 yılı sonuna kadar tahsil edilebilecek. İmar affından sonraki süreçte kaçak yapı inşa etmeye teşebbüs eden vatandaşlara çok ciddi yaptırımlar uygulanacak.