EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İlk konutunu alacaklara verilen devlet desteğinde düzenleme

İlk ve tek konutunu satın alacak dar gelirli vatandaşlara sağlanan konut desteği TBMM’deki torba yasaya göre artıyor.

Belirli bir gelir düzeyinin altında geliri olan ve daha önceden kendisi, eşi ve hane içindeki çocukları üzerinde tamamı kendisine ait herhangi bir ev tapusu bulunmayan vatandaşlara yönelik geliştirilen devlet destekli konut hesabının kapsamı genişletiliyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) torba yasaya göre devlet destekli konut hesabından vatandaşın yatırdığı paranın yüzde 25’i katkı olarak verilecek. Toplam birikimin sonunda destek olarak verilen miktar ise 15 bin TL’den 20 bin TL’ye yükseltildi. Devlet destekli konut hesabında birikim yapan bir vatandaş en fazla devlet tarafından 15 bin TL destek alabiliyordu. Yeni torba yasadan çıkan sonuca göre bu miktar 20 bin TL seviyesine yükseltildi.

Yaklaşık 2 yıl önce hayatımıza giren ancak uygulamaya konulduğu ilk zamanlarda beklediği ilgiyi görmeyen devlet destekli konut hesabının yeni düzenlemeler sonrasında daha çok vatandaş tarafından tercih edilmesi bekleniyor.

Birikime dayalı devlet destekli konut hesabında vatandaşlar her ay ya da her 3 ayda bir düzenli olarak hesaplarına belirlenen miktara ödeme yapıyor. Yapılan ödemenin yeni torba yasaya göre yüzde 25’i kadarı devlet tarafından katkı olarak sunuluyor. Vatandaşın toplam birikimine ek olarak en fazla 20 bin TL olacak şekilde miktar bazında devlet tarafından para yatırılıyor.

Devlet destekli konut hesabının kapsamı yeni düzenlemeler ile genişletildi. İlk ve konutunu satın alacak vatandaşlara sağlanan desteğin miktarı ve oranı yükseltildi. Devlet destekli konut hesabında bulunan birtakım aksaklıklar da TBMM’den çıkan torba yasa ile birlikte giderildi. Yapılan yeni düzenlenmeler ve daha fazla destekle konut hesabının teşvik edilmesi amaçlanıyor.