EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İlk kez konut sahibi olacaklara 300 milyon TL’lik konut desteği

Konut hesabında devlet katkısı 25 bin TL’ye yükseltiliyor. İlk kez ev alacaklara azami miktarda para yatırmaları durumunda yaklaşık 300 milyon TL destek verilecek.

Düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için devlet tarafından destek veriliyor. Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre devlet katkısı 25 bin TL’ye yükseltiliyor. Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı konut hesabı uygulamasında biriken para 105 milyon TL’ye yaklaştı. Devlet tarafından ilk kez ev alacaklara azami miktarda yatırmaları durumunda yaklaşık 300 milyon TL destek verilecek.

Konut hesabında ilk ödeme 2019’da gerçekleştirilecek. Konut yardımları için belirlenen devlet katkısı ise 20 bin TL’den 25 bin TL’ye çıkarılarak ilk kez ev alacaklara verilen konut desteği artıyor.

BAŞVURU SÜRESİ 6 AY

2018 yılı yeniden değerleme oranı yüzde 23.73 olarak belirlendiği için 2019 yılı için azami devlet katkısı tutarı yaklaşık 25 bin TL olarak uygulanacak. Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin konutu aldıktan sonra 6 ay içinde bankaya başvurması gerekiyor. Devlet katkısından yararlanabilmek için satın alınan ev dışında Nisan 2015'ten itibaren devlet katkısına konu olacak başka konut alınmamış olması gerekiyor. Düzensiz ödeme gibi durumlarda devlet katkısı kazanma hakkı kaybediliyor.

Bir kişi yalnızca bir tane konut hesabı açabiliyor ve konut hesabı açanların en az üç yıl birikim yapması gerekiyor. Devlet katkısının tamamının alınabilmesi için ise beş yıllık tasarruf gerekiyor.

Mevcut düzenlemeye göre tasarruf süresi 36-47 ay olanlara devlet katkısının yüzde 15’i (16 bin 313 TL), 48-59 ay arasında olanlara yüzde 18'i (17 bin 568 TL), 60 ay ve üzeri olanlara ise devlet katkısının yüzde 25'i (20 bin TL) veriliyor.

EN AZ 313 LİRA YATIRILIYOR

Konut hesabı açan vatandaşların bankaya ayda en az 313 ile 3 bin TL arasında bir tutar yatırması gerekiyor. Para ödemeleri üç aylık dönemler halinde gerçekleştirilebiliyor. Bu durumda konut hesabına üç ayda bir 941 TL ile 9 bin 411 TL arasında değişen tutarlarda para yatırılacak.

DAR GELİRLİ VATANDAŞA ÖNCELİK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOKİ başta olmak üzere ilgili kurumlar bu yıl dar gelir gruplarına öncelik verecek. Nüfus artışı dikkate alınarak uygulamalar ile birlikte İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde dar gelirli kesimin ev sahibi olması sağlanacak. Düşük gelire sahip kesime uzun vadeli taksitlerle satılan konutların kiralık olanları da yaygınlaştırılacak.