EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İkinci el konut satışında yeni düzenleme

Bakan Tüfenkçi tarafından yapılan açıklamaya göre ikinci el otomobil piyasasına yapılan düzenlemenin ardından ikinci el konutta da yeni bir düzenleme yapılacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından yapılan açıklamaya göre; ikinci el konut piyasasının ardından ikinci el konut piyasasına da yeni düzenlemeler geliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi ikinci el konut satışlarına düzenleme getirileceğini açıkladı.

Emlak piyasasında ikinci el konut satışlarında önemli düzenlemeler yapılarak sektördeki açıklar kapatılacak ve eksiklikler giderilecek. Bu kapsamda ikinci el emlak piyasasına ilişkin bir yönetmelik hazırlanıyor.

Gazetecilerin konuyla ilgili kendisine yönelttiği soruları yanıtlayan Bakan Tüfenkçi, ikinci el emlak piyasasına ilişkin yönetmelik hazırladıklarını duyurdu. İkinci el emlak piyasasında ciddi anlamlarda doldurulması gereken boşluklar olduğunu ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi, özellikle son zamanlarda ikinci el emlak piyasasında oluşan mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için boşlukların doldurulması gerektiğini söyledi. İkinci el emlak piyasasındaki boşlukların birçok mağduriyete neden olduğunu ifade eden Bakan Tüfenkçi, bu alanda birçok istekte bulunulduğunu da belirtti.

Gerek ikinci el emlak sektöründen gerekse vatandaşlardan bu mağduriyetlerden dolayı birçok istek aldıklarını ifade eden Bakan Tüfenkçi, konuyla ilgili son değerlendirmeleri yaptıktan sonra sektöre yönelik bir yönetmelik hazırlayacaklarını ve bu yönetmeliği Başbakanlığa göndereceklerini bildirdi.

Hazırlanan yönetmelik ile ikinci el emlak sektöründe bir dizi düzenleme ve değişiklik yapılması planlanıyor. Alınan kararlar doğrultusunda emlakçıların mesleki yeterliliği, işletmelerin fiziki alanlarının sahip olması gereken standartlar, emlakçı komisyon oranlarının belirlenmesi, ekspertiz raporlarının alınması noktasında düzenlemeler yapılacak. Yapılan düzenlemeler ile birlikte hem alıcının hem de satıcının haklarının korunması amaçlanıyor.

Belirli standartları karşılayan ofislerde emlak hizmetinin verilmesi ve ikinci el emlak satışının sadece emlakçılık sertifikası olan yeterli kişiler tarafından yapılması ve komisyon oranlarının standart bir tarifeye bağlanması ile haksız rekabet ortamı kaldırılacak hem de vatandaşlar ikinci el emlakta yaşadıkları mağduriyetler de ortadan kaldırılmış olacak.