Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

İki inşaat firması daha iflas etti

İnşaat sektöründe uzun süredir yaşanan kriz nedeniyle inşaat firmaları bir bir iflas bayraklarını çekmeye başladı. Sedyol İnşaat ve Payas İnşaat iflas etti!

Konut ve inşaat sektörü son 2 yıldır durgunluk döneminde. Konut üretim maliyetlerinin artış göstermesi, kurların fırlaması ve konut kredi faiz oranlarının sürekli yükseliyor olması inşaat firmalarını zora soktu. Üstüne Türkiye genelindeki lüks konut stokunun artış göstermesi ve alt gelir grubuna konut üretecek ucuz arazi kalmayışı firmaların bir bir iflas bayrağını çekmesine neden oluyor. Son olarak özellikle yol projelerinde üstlenici olan Sedyol İnşaat ile Sancaktepe Sultanbeyli Metro Projesi’nde Sarıgazi İstasyonu’nun iki şaftının ve 1700 metrelik tünelin kazısını üstlenen Payas İnşaat da iflas ettiğini duyurdu.

Son olarak iki şirket de konkordato talebinde bulunan iki şirket borç krizine girdi. İnşaat sektöründe zor durumda olan birçok şirket var. Bazıları krizi atlatmaya çalışırken bazıları da konkordato isteğinde bulunuyor.

Konut kredisi faizlerinin yükselmesi, artan inşaat maliyetleri, konut fiyatlarının düşeceğine yönelik haberler nedeniyle tüketicilerin konut alımlarını ertelemesi ve konut stokunun artması ile konut ve inşaat sektörü çok zorlu bir dönemece girdi. Satışların durduğu dönemde üretimlerini satamayan üstlenici firmalar borç batağına saplandı. Art arda borç yapılandırması başvurusunda bulunan inşaat firmaları kriz döneminde direnç gösterememeye başladı. Son olarak özellikli taahhüt işlerini üstlenen Sedyol İnşaat ve Payas İnşaat da konkordato talebinde bulundu.

Özellikle yol yapım projelerinde üstlenici olan Sedyol İnşaat , Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne adi konkordato talebinde bulundu.
Sedyol İnşaat tarafından hayata kazandırılan projeler arasında genellikle ilçelerde ve mahallerde yol yapımı ve asfalt düzenleme işleri yer alıyor.

Payas İnşaat Turizm İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından da konkordato talebinde bulunulduğu duyuruldu. Şirket tarafından talep edilen konkordatonun tasdiki davasında İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi 3 ay mühlet verdi.