EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İBB Başkanı Uysal: “Metro projelerine 2-3 yıl hız kazandırdık”

İstanbul’da iptal edilen 6 metro ihalesi konuşan İBB Başkanı Mevlüt Uysal hiçbir projenin iptal edilmediğini aksine projelere 2-3 yıl hız kazandırıldığını açıkladı.

İstanbul ulaşımında çok önemli bir yere sahip olan metro ulaşımı hakkında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal hiçbir metro hattının iptal edilmediğini aksine metro çalışmalarına hız kazandırıldığını açıkladı.
İstanbul’da 6 metro projesinin ihalesi iptal edildi. Bu konu hala gündemdeyken İBB Başkanı Uysal’dan metro hatları ihalelerin iptal edilmesine ilişkin açıklama geldi.

İBB tarafından İstanbul içinde her noktaya metro projesi inşa edilmeye devam ediliyor. Bu alanda yürütülen çalışmalardan bazılarının ihaleleri iptal edildi. Ancak metro projelerinde iptal söz konusu değil. Bu konuya net bir şekilde açıklık getiren Başkan Uysal İstanbul’daki hiçbir metro hattı projesinin iptal edilmediğini aksine çalışmaların hız kazandığını söyledi.

Başkan Uysal iptal edilen proje olmadığını açıklayarak ‘iptal yok, çalışmalara 2-3 yıl hız kazandırdık’ dedi. İstanbul’da ihalesi iptal edilen metro projelerinin çalışmalarının iptal edilmediğini aksine çalışmalara hız verilerek devam ettiğini söyledi.

Göreve geldiğinde eksi alışkanlıkların müteahhitler tarafından devam ettirilerek normalde 2-3 yıl içinde tamamlanması gereken metro hatlarının 6-7 yıl içinde tamamlandığını ve işlerin aksadığını fark ettiğini belirten İBB Başkanı Mevlüt Uysal bu işte bir yanlışlık olduğunu ve bu durumu düzelttiklerini anlattı.

3 yılda bitecek metronun 6-7 yılda bitmesinin sorun olduğunun altını çizen Uysal bu çalışma düzeninde 275 kilometrelik metroya 600 kilometre eklemeleri gerektiğini ve bu şekilde bunu elde edemeyeceklerini fark ederek duruma müdahale ettiklerini söyledi.

Bu kararla hedeflerinin metro hattı çalışmalarını daha hızlı getirmek olduğunu ifade eden İBB Başkanı Mevlüt Uysal “Müteahitlerden, bu ihaleler öncesinde başlanan ve inşaatı süren 3 metro hattının (Mecidiyeköy-Mahmutbey, Eminönü-Alibeyköy, Dudullu-Bostancı) 2018'in sonuna kadar tamamlanması yönünde ek taahhüt aldık. Bu şart ile de Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir ve Ümraniye-Ataşehir olmak üzere 4 hattın yapımını sürdürdük” şeklinde konuştu.