EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Hiç evi olmayana devletten 4 destek

Devletin hiç ev sahibi olmayan vatandaşlara sağladığı konut hesabı desteğine ek olarak dört yeni destek daha sağlanacak.

Hükümet tarafından geliştirilen n’konut hesabı’ uygulaması ile devlet destekli birikim modeliyle gayrimenkul satın alma modeli uygulamaya kondu. Daha önceden hiç ev sahibi olmamış vatandaşların ilk evlerini alabilmesi için devlet tarafından dört yeni destek sağlanacak.

Ev sahibi olmayan vatandaşa 15 bin lira devlet desteği veren konut hesabı yeniden düzenleniyor. Hükümet tarafından hiç evi olmayan vatandaşlara yönelik geliştirilen konut hesabına ek olarak dört yeni destek daha getirilecek.

Konut sahibi olmayan vatandaşların ev alabilmesini ve bunun için harcamaların önceden tasarruf edilerek karşılanması amacıyla Ağustos 2016’da başlatılan ‘konut hesabı’ bugüne kadar yalnızca 11 bin 348 kişi tarafından açıldı. 14 bankadan birinde açılan konut hesabında en az 3 yıl süreyle birikim yapılırsa devlet azami 15 bin liralık destek veriyor. Ancak açılan konut hesabı sayısının düşük kalması nedeniyle Hükümet yeniden harekete geçti.

Konut hesabı uygulamasından binlerce kişi yararlandı

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konut hesabı uygulamasını daha etkin hale getirmek amacıyla sistemi yeniden düzenlediklerini belirterek “İlk kez konut sahibi olacak vatandaşlarımıza kolaylıklar sağlayacak yeni düzenleme üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Katılımcıların konut hesabı açabilmeleri için Türk vatandaşı olması ve konut sahipliğinin bulunmaması gerektiğine işaret eden Şimşek, devlet katkısına hak kazanabilmek için de en az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme şartının bulunduğunu anımsattı. Ekim 2017 verileri dikkate alındığında 14 bankada mevcut konut hesabı sayısının 11 bin 348 olduğunu belirten Şimşek, bu sayıyı yetersiz bulduklarını söyledi.

Yeni düzenlemeyle birlikte yeni konut destekleri de eklenecek

Şimşek, katılımcıların sistemi yeterince cazip görmediği tespitinden hareketle uygulamanın daha etkin hale getirilmesi amacıyla sistemi yeniden dizayn etmeye karar verdiklerini vurguladı. Ortaya koyulacak yeni konut hesabı modeliyle mevcut sistemin aksaklıklarını gidereceklerini ve yeni destek unsurları ekleyeceklerini belirten Şimşek, yeni modelde mevcut devlet katkısının devam edeceğini ancak katılımcılara daha fazla devlet katkısı verilmesinin planlandığını bildirdi. Konut Hesabı Sistemi ile tasarruf süreci ve konut kredisi (mortgage) arasında ilişki kurularak katılımcılara ilave avantajlar sağlanacağına dikkati çeken Şimşek, şöyle konuştu:

Düşük faiz oranıyla tasarruf yapılması sağlanacak

“Yeni konut hesabı modelinde önemli bir yenilik olarak bankalar ve katılımcılar arasında yapılacak sözleşmeler çerçevesinde daha düşük faiz oranıyla tasarruf yapılması ve bunun devamında daha düşük faiz oranlarından konut kredisi kullanılması söz konusu olabilir. Mevduat olarak tutulan paranın süresi ve miktarı arttıkça, kredi kullandırımı sırasında uygulanacak faiz de daha düşük kalacak. Kredi faiz oranında ne kadarlık bir indirim yapılacağı aktüeryal hesapları sonucunda belirlenecek. Konut hesabına yapılan devlet desteği de göz önünde bulundurulduğunda ev almak isteyen vatandaşlarımız için daha düşük bir kredi faizi söz konusu olabilecek.”

Birikimler hesapta altın olarak da saklanabilecek

Uygulama kapsamında konut alan katılımcılara ilave vergi avantajları sağlanacağını vurgulayan Mehmet Şimşek, tasarrufların altın depo hesaplarında altın olarak biriktirilmesine de imkan tanınacağını söyledi. Şimşek, konut hesabı birikimlerinden daha düşük stopaj ve ev alımlarında düşük tapu harcı tahsili düşünüldüğünü bildirdi. Yeni konut hesabı modelinin, konut alımını kolaylaştırmanın yanı sıra tasarrufları artıcı bir etki yaratmasının da beklendiğini vurgulayan Şimşek, düzenlemeyi en yakın zamanda tamamlayarak EKK’ye sunacaklarını sözlerine ekledi.

Mevcut modelde 3 yıl şartı var

MEVCUT modelde konut hesabına ilişkin ödemeler aylık veya 3 aylık olarak yapılıyor. Aylık ödemelerde alt sınır 250 lira, üst sınır 2 bin 500 lira olarak uygulanıyor. Devlet katkısı şöyle hesaplanıyor:

Devlet katkısı, ödeme süresi 36-47 ay olanlar için birikim tutarının yüzde 15’i olacak, 13 bin lirayı geçemeyecek.

Devlet katkısı, ödeme süresi 48-59 ay olanlar için birikim tutarının yüzde 18’i olacak, 14 bin lirayı geçemeyecek.

Devlet katkısı, ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için birikim tutarının yüzde 20’si olacak, 15 bin lirayı geçemeyecek.