EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

"Her sektörde olduğu gibi inşaatta da ihtiyaç ve beklentiler değişiyor"

İnşaat ve Konut Konferansı’nda konuşan Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, "İnşaat sektöründe ihtiyaç ve beklentiler değişiyor" dedi.

Dağ Mühendislik, bu yıl 5’incisi düzenlenen ve gayrimenkul sektörü liderlerini bir araya getiren İnşaat ve Konut Konferansı’ndaki yerini aldı. Sektörün masaya yatırıldığı ve uzmanların değerlendirme ve öngörülerini paylaştığı konferansta Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, ‘inşaat sektöründe değişim ve dönüşüm nasıl seyrediyor’, ‘yeni kurallar, tempolar, ihtiyaçlar beklentiler’ başlıklarıyla bir konuşma yaptı.

Konuşmasında sektörle ilgili genel değerlendirmelerde bulunan inşaat sektörünün önemine, sağladığı istihdama değinen Doğan Dağ, “Sektörümüz ekonominin en önemli çarklarının başında geliyor, inşaat ve buna bağlı sektörler hızla gelişiyor ve dönüşüyor. Bu dönüşüm sırasında da ihtiyaçlar değişiyor, yeni kurallar belirleniyor. Her sektörde yaşanan değişim ve dönüşümler inşaat sektöründe de yaşanıyor. Sektördeki en büyük değişim ise kentsel dönüşüm olarak karşımıza çıkıyor. Dünyada her şey hızlı bir şekilde gelişiyor, dünya nüfusu ve kentleşme gün geçtikçe artıyor. Nüfusun artmasıyla birlikte insanların en önemli ihtiyaçlarının başında gelen barınma ihtiyacını karşılamak gerekiyor.

Günümüzde “dönüşüm” deyince ilk aklımıza kentsel dönüşüm geliyor. Dönüşümün bildiğiniz gibi arzın ve talebin yönettiği bir kavram özelliği var. Yıllar önce bir evde oturmak ya da kentte oturmak bir apartman dairesinden ibaret iken dönüşümle beraber yaşam alanı ve hatta yaşam kampüsü ihtiyacı ortaya çıkıyor. Fakat ne yazık ki bundan önceki yerel yönetimlerin alt yapı ve master planlarının çok donanımlı ve planlı olmamasından dolayı dönüşümde sıkıntılar yaşanıyor.

Kentsel dönüşüm dâhilinde veya yeni yerleşim alanlarında alt yapı ve master planlarının doğru kurgulanması gerekiyor. Bu alanlarda okul, sağlık kurumları, alışveriş merkezleri, yolların planlanırken çok uzun süreli planlaması ve kurgulanması gerektiğini düşünüyorum.

Rekabet ortamında dahi etik kurallar çerçevesinde doğru bir değişim dönüşüm çizgisinde, yola devam etmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Değişim bu kurgu çerçevesinde; doğru insan gücü, doğru makine gücü, iklim değişikliğine karşı doğru malzeme kullanımı, enerji dönüşümü, enerji tasarrufu bir arada düşünülerek yapılmalıdır” diye konuştu.

"Yatırımlarımıza devam edeceğiz"

Konferansta yaptığı konuşmasında sektördeki değişime de dikkat çeken Dağ, “Her sektörde olduğu gibi inşaat sektörü de çağın gerektirdikleri ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak, insanların beklenti ve ihtiyaçlarına göre şekilleniyor. Genç ve eğitim gören nüfus akıllı yaşam alanlarına, ileri yaş grubu ise barınma ve özel hizmete ihtiyaç duyuyor.

Günümüzde geleneksel iş yapış şekillerinin değişmesiyle birlikte ev ve ofis konsepti birleştirilerek home-ofisler oluşturuluyor. Yeni nesil ve akıllı binalar başta olmak üzere, verimlilik artışı sağlayan binalara dönük talep daha hızlı artıyor. Konut, ofis ve perakende mağazacılığında metrekarelerin küçülme eğiliminde olduğunu görüyoruz. Karma projeler, konut, ofis, eğlence ve spor merkezlerini bir araya getirerek yeni yerleşim alanları hızla gelişiyor.

Biz de Dağ Mühendislik olarak 2017 yılında durmadan yılmadan ülkenin gelişimine ekonomisine istihdamına katkıda bulunmak için son hızımızla yeni projeler ve yeni yatırımlar yapmaya devam edeceğiz” dedi.