EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Hazineye ait tarım arazileri çiftçilere kiraya veriliyor

Hazineye ait tarım arazileri çiftçilere kiraya veriliyor. Son başvuru tarihi 19 Kasım olarak planlanan proje ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçiye Kiralanması projesi, Tarım Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortaklığında hayata geçiriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 218 bin çiftçiyi yakından ilgilendiren proje hakkında açıklamalarda bulundu. Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisi çiftçilere kiralanacak. Kurum, kira süresi sonunda bu arazilerin çiftçilere satılabileceğini ifade etti.

Kiralanacak olan hazineye ait tarım arazilerinin 31 Aralık 2017 tarihinden önce 3 yıl süreyle kullanılmış olması gerektiğini belirten Murat Kurum, “Bunun tespiti bakanlıklarımızca Milli Emlak Genel Müdürlüğü İl Müdürlükleri bünyesinde yapılmış olması gerekiyor” dedi ve ekledi: “Başvuru tarihinden itibaren arazilerin fiilen kullanımının devam etmesi gerekiyor. Arazilerin ecrimisil borcunun da olmaması şartı aranıyor.”

KİRA BEDELİ NASIL HESAPLANACAK?

Söz konusu tarım arazilerinin bedeli, mevcuttaki ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden hesaplanacak. Kiranın yüzde 25’inin peşin kalanının ise iki taksitle ödenebileceğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Çiftçilerimiz arazileri 10 yıl için kiralayacak. Kira bedeli sonunda çiftçilerimiz isterse kira bedelini uzatabildiğimiz gibi bu arazilerin kendilerine doğrudan satışlarını da gerçekleştirebileceğiz” diye konuştu.

SON BAŞVURU TARİHİ 19 KASIM OLARAK BELİRLENDİ

Hazineye ait tarım arazileri sadece tarım arazisi olarak kullanılabilecek. Tarımı desteklemek adına bu girişime girdiklerini ifade eden Murat Kurum, başvurular için son tarihin 19 Kasım 2018 olduğunu belirtti.