EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Hazine arazilerini kiralamak için 100 bin çiftçi başvuruda bulundu

Hazine’ye ait tarım arazilerini kiralamak için 100 bin 4 çiftçi başvuruda bulundu. Uygulama ile Hazine’ye ait bin 793 taşınmaz çiftçilere kiralandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine’ye ait tarım arazilerinin çiftçilere kiralanmasını sağlayan düzenlemeye ilişkin verileri paylaştı. Uygulamaya bugüne kadar 100 bin 4 çiftçi başvuruda bulundu. Uygulamadan yaklaşık 218 bin çiftçinin faydalanacağını belirten Murat Kurum; “Hazine’ye ait bin 793 taşınmazı çiftçilerimize kiraladık” diye konuştu.

3 YIL SÜREYLE KULLANILMIŞ OLMA ŞARTI

Hazine’ye ait tarım arazilerinin kiralanabilmesi için bu arazilerin 31 Aralık 2017 tarihinden önce 3 yıl süreyle kullanılmış olması gerekiyor. Başvuru tarihi itibarıyla arazilerin fiilen kullanımının devam etmesi ve söz konusu arazilerin ecrimisil borcunun da bulunmaması şartı olduğunu ifade eden Murat Kurum, “Arazilerin kirası yüzde 25’i peşin, kalanı da iki taksitle ödenebilecek. Çiftçiler bunu ister hasat dönemlerinde isterse de yıl sonunda tek seferde yapabilecek” şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİLERE ÇAĞRIDA BULUNDU

Kira süresinin bitiminde çiftçilerin isterlerse kira süresini uzatabileceğini ya da bu arazilerin doğrudan kendilerine satışlarının da yapılabileceğini hatırlatan Murat Kurum; “Düzenleme için son gün. Çiftçilerimizi, bu önemli fırsatı kaçırmamaları için Çevre ve Şehircilik il müdürlükleri bünyesindeki Milli Emlak müdürlüklerine başvuruda bulunmaya davet ediyoruz” dedi.

EN ÇOK BAŞVURU ADANA'DAN

81 ilin tamamından başvuru alınan uygulama kapsamında bugüne kadar en çok talep 10 bin 5 başvuruyla Adana’dan geldi. Sıralamayı 7 bin 309 kişi ile Hatay, 4 bin 920 kişi ile İzmir, 4 bin 662 kişi ile Mersin ve 4 bin 580 kişi ile Ankara takip etti.