EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Hakan Binbaşgil: 2019 faizler açısından olumlu bir yıl olacak

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, 2019’un faizler açısından olumlu bir yıl olacağını ifade etti. Sektörün kredi talebini karşılayabilecek kapasitede olduğunu belirtti.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bankacılık sektörü ve Türkiye ekonomisine dair açıklamalarda bulundu. Ekonomide zor günlerin artık geride kaldığını söyleyen Hakan Binbaşgil; “Dünyadaki tüm belirsizliklere rağmen 2019'un ekonomimiz ve sektörümüz açısından çok daha olumlu bir yıl olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bloomberg'de yer alan habere göre; alınan etkin tedbirler sayesinde, ekonominin yaz aylarında yaşanan olağanüstü dalgalanma döneminin ardından bir normalleşme ve toparlanma sürecine girdiğini belirten Binbaşgil, “Ekonomi yönetimimiz bu süreci çok iyi yönetti. Sektörümüz de yakın iletişim ve iş birliği içindeydi. Merkez Bankası'nın sıkı para politikasının yanı sıra Yeni Ekonomi Politikası’nın (YEP) açıklanması ve hızla uygulamaya geçilmesi, jeopolitik anlamdaki pozitif gelişmeler bu sürece olumlu katkıda bulundu” dedi.

KREDİ FAİZLERİ DÜŞÜŞ TRENDİNDE

Sektördeki kredi büyümesinin 2018’de düşük gerçekleştiğini, bunun temel sebeplerinin ise yüksek faiz, kurdaki dalgalanmalar ve de düşük yatırım iştahı olduğunu dile getiren Akbank Genel Müdürü Binbaşgil; “İnanıyorum ki 2019 kredi büyümesi açısından daha iyi bir yıl olacaktır” dedi. Bankacılık sektörünün her zamanki gibi güçlü ve likit olduğunun altını çizen Binbaşgil, sektörün kredi talebini karşılayabilecek kapasitede olduğunu ifade etti.

Kredi faizlerinin düşüş trendinde olduğunu vurgulayan Binbaşgil; “Bu olumlu gelişmeye rağmen faizler hala yüksektir. Bunun temel nedeni ise bankaların kaynak maliyetlerinin hızla artmış olması. Bugün birçok bankada TL vadeli mevduat kaynak maliyeti, kredi faizlerinin üzerindedir. Bankaların kaynak maliyetlerinin düşmesi gerekiyor. Böylece krediye erişim daha uygun koşullarda gerçekleşebilecektir” ifadelerini kullandı.