EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Günlük kiralık evler yerini saatlik kiralık evlere bıraktı

Günlük kiralık evler, şimdilerde yerini saatlik kiralık evlere bıraktı. Birçok şehirde yasal olmayan şekilde saatlik kiralama yapılıyor.

Günlük kiralık evler, şimdilerde yerini saatlik kiralık evlere bıraktı. Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; Türkiye’nin birçok şehrinde İstanbul’dan Ankara’ya, Diyarbakır’dan Kütahya’ya kadar evlerde saatlik kiralama yapılıyor. Birkaç saatlik ev için istenen fiyat ise 40 TL’den başlıyor.

EMLAK SİTELERİNDEKİ TANIMLAMA DEĞİŞTİ

Günlük kiralık evlerde 2016 yılı sonunda yayınlanan OHAL kapsamındaki KHK ile birlikte kimlik bildirimi zorunlu hale geldi. Ancak buna rağmen kayıt dışı kiralamalar devam ediyor. Bunun yanı sıra saatlik kiralama pazarı yaygınlaşmaya başladı. Emlak sitelerindeki ilanlarda artık “günlük veya saatlik” kiralık tanımı yapılıyor.

GÜNLÜK BEDELİN YARISI İSTENİYOR

İstanbul başta olmak üzere saatlik kiralama ilanları İzmir, Tekirdağ, Kocaeli, Ankara, Diyarbakır, Kütahya gibi birçok şehirde veriliyor. Saatlik kiralama için günlük bedelin yarısı talep ediliyor.

İstanbul’da Beylikdüzü’nde 2 saat için 50 TL, bir gün için 100-120 TL talep edilirken Fatih’te saatlik dairenin fiyatı 80-100 TL, günlük 130-200 TL arasında değişiyor. Ataşehir’deki lüks sitelerde ise saatlik 50 TL, günlük 200 TL talep ediliyor.

İzmir’de saati 49 TL olan evlerden günlük ise 100 TL isteniyor. Ankara’da saatliği 40 TL olan evler yarım gün için 80 TL, tüm gün için 120-150 TL arasında değişiyor. Kütahya ve Elazığ’da 40 TL, Kocaeli ve Tekirdağ’da 50 TL, Diyarbakır’da ise 60 TL'ye saatlik ev kiralaması yapılıyor.

KİMLİK BİLGİSİ ALMAYAN DA VAR

İlanı verenler, hafta sonu için fiyatların yüzde 30-40 daha fazla olduğunu ifade ediliyor. İlanların bazılarında kimlik bilgisi zorunluluğu aranırken kiminde yaş kontrolü ise yeterli oluyor.

LEVENT ERDOĞAN: RUHSATLARI YOK

Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (TUROB) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Erdoğan, bu işi yapanların ticari yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade ediyor. Caydırıcı olması için kimlik bildirme zorunluluğu geldiğini hatırlatan Levent Erdoğan; “Kimlik bildiriminin yapılmaması halinde önce para eczası sonra ruhsat iptali yapılır deniliyor. Ancak bunların ruhsatı zaten yok” diye konuştu.

NİZAMETTİN AŞA: EN FAZLA YÜZDE 10’U YASAL ÇALIŞIYOR

Söz konusu kiralamaların tam anlamıyla denetim altına alınamadığını belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa; “Bunu yapanlarda emlakçı oranı yüzde 1’i bile bulmaz. Piyasada kısa dönem kiralama yapanların en fazla yüzde 10’u yasal durumda. Öncelikle akla fuhuş geliyor ama bu en masum olanı. Fakat kimlik kaydı istenmeyen yerlerde kumar da oynatılıyor, uyuşturucu da kullanılıyor, kanun kaçakları da saklanıyor” dedi.