Nef Ormantepe
2 Yıl Sonra Teslim
Nef Ormantepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Avenue İstanbul
2 Yıl Sonra Teslim
Avenue İstanbul İstanbul Avrupa / Büyükçekmece 443.000 TL - 1.100.000 TL Proje Detayı
Self İstanbul
1 Yıl Sonra Teslim
Self İstanbul İstanbul Avrupa / Esenyurt Proje Detayı
Sinpaş Finans Şehir
2 Yıl Sonra Teslim
Sinpaş Finans Şehir İstanbul Anadolu / Ümraniye 475.000 TL - 3.000.000 TL Proje Detayı

Gökçek'ten Anıtkabir iddialarına yanıt: "Yapılan iş son derece meşru"

Anıtkabir'in imara açılacağı iddialarına düzenlediği basın toplantısında cevap veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Yapılan iş son derece meşru" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, günlerdir konuşulan "Anıtkabir imara mı açılıyor?" iddialarına düzenlediği basın toplantısıyla açıklık getirdi. Gökçek, "Askeriye bize, 'Binalarımızı meşru hale getirin, biz bunları yıkmayacağız.' diyor. Biz de plan değişikliği yaptık, askeri alan ilan ettik. Mevcut olan durumu korumaktan başka hiçbir şey yapmadık" diye konuştu.

Konunun sosyal medyada da "Anıtkabir'i yıktırmayız, ranta açtırmayız. Kimse Anıtkabir'e dokunamaz." gibi ifadelerle büyük yankı bulduğunu belirten Gökçek, "Kim dokunuyor? Öyle bir saçmalık olabilir mi?" dedi.

"Şimdi rezil oldular"

Plan değişikliğini harita üzerinde anlatan Gökçek, şöyle devam etti:

"Anıtkabir'in yasal sınırları olduğu bir alan var. Bu yasal alan bizim yaptığımız değil, oldum olası var olan bir alan. Bir de sit alanı var. Esas plan değişikliğinin yapıldığı alan sit alanı içerisinde. Fevzi Çakmak ile Akdeniz caddelerinin kesiştiği karşı köşede kalan bir yerde. Yani Anıtkabir alanının içerisinde olan bir yer değil. Bu yerin Anıtkabir ile fiilen bir ilişkisi yok. Askeriye bize, 'Binalarımızı meşru hale getirin, biz bunları yıkmayacağız.' diyor. Biz de plan değişikliği yaptık, askeri alan ilan ettik. Mevcut olan durumu korumaktan başka hiçbir şey yapmadık. Ayrıca biz Büyükşehir Belediyesi olarak talep etmedik. Talep eden Milli Savunma Bakanlığı. Buranın mülkiyeti de Milli Savunma Bakanlığına ait. Yapılan iş son derece meşru."

Gökçek, bir gazetecinin, "Mimarlar Odası bu kararı yargıya taşıyacaklarını söylüyor, nasıl değerlendirsiniz?" sorusunu, "Hiç durmasınlar. Şimdi rezil oldular. İşin doğrusunu hem basın toplantısında hem de Twitter'da ortaya koydum. Nesini mahkemeye verecekler? Verirlerse iyice rezil olurlar" şeklinde cevapladı.