Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Geçen yıl 120 bin konut faizsiz konut sistemiyle satıldı

Tasarrufa dayalı faiz sistemi hızla büyüyor. 2018’de toplam 120 bin konut faizsiz konut sistemiyle satıldı. Sistemin kontrolü için Hazine ve BDDK devreye girdi.

Yüksek konut kredisi faiz oranları konut almak isteyen vatandaşların bir kısmı tasarrufa dayalı faiz sistemine geçiş yaptı. Geçen yıl ayda 10 bin toplamda ise 120 bin konut bu sistemle satıldı. Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın haberine göre; böylece bu sistemle satılan konutların genel konut satışları içindeki payı yüzde 2.5’e dayandı. Bu oranın 2019’da yüzde 5’e çıkacağı belirtiliyor. 250 milyon TL olan aylık teslimat rakamının ise 2019 yılında aylık 350- 400 milyon TL’leri bulması bekleniyor.

HAZİNE VE BDDK BU SÜREÇTE ROL ALACAK

Faizsiz konut sistemi Türkiye genelinde yaygınlaşmaya başladı. Bu durumda şirketlerin güvenilirliği daha da önem kazandı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, sistemin denetimi için girişimlere başladı. Hazine ve BDDK'nın bu süreçte görevlendirileceği belirtiliyor.

Tasarrufa dayalı faizsiz sistemle yapılan konut satışları yıllık olarak yüzde 50 ila 70 artıyor. Fuzulev, Eminevim, Birevim, Finansevim gibi dört büyük firma sektörde pazarı domine ediyor. Konya merkezli Hedefevim ve İstanbul bazlı faaliyet gösteren Katılımevim gibi yeni firmalar da pazardan pay almak için sisteme dahil oldu.

Sistem ile birlikte 20 yılı bulan ödeme imkanı sunuluyor. En büyük talep de yüzde 35 ile İstanbul’dan geliyor. Anadolu’da ise Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır ve Hatay gibi illerde tasarrufa dayalı sistemle konut satışı öne çıkıyor.