EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Geçen yıl 120 bin konut faizsiz konut sistemiyle satıldı

Tasarrufa dayalı faiz sistemi hızla büyüyor. 2018’de toplam 120 bin konut faizsiz konut sistemiyle satıldı. Sistemin kontrolü için Hazine ve BDDK devreye girdi.

Yüksek konut kredisi faiz oranları konut almak isteyen vatandaşların bir kısmı tasarrufa dayalı faiz sistemine geçiş yaptı. Geçen yıl ayda 10 bin toplamda ise 120 bin konut bu sistemle satıldı. Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın haberine göre; böylece bu sistemle satılan konutların genel konut satışları içindeki payı yüzde 2.5’e dayandı. Bu oranın 2019’da yüzde 5’e çıkacağı belirtiliyor. 250 milyon TL olan aylık teslimat rakamının ise 2019 yılında aylık 350- 400 milyon TL’leri bulması bekleniyor.

HAZİNE VE BDDK BU SÜREÇTE ROL ALACAK

Faizsiz konut sistemi Türkiye genelinde yaygınlaşmaya başladı. Bu durumda şirketlerin güvenilirliği daha da önem kazandı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, sistemin denetimi için girişimlere başladı. Hazine ve BDDK'nın bu süreçte görevlendirileceği belirtiliyor.

Tasarrufa dayalı faizsiz sistemle yapılan konut satışları yıllık olarak yüzde 50 ila 70 artıyor. Fuzulev, Eminevim, Birevim, Finansevim gibi dört büyük firma sektörde pazarı domine ediyor. Konya merkezli Hedefevim ve İstanbul bazlı faaliyet gösteren Katılımevim gibi yeni firmalar da pazardan pay almak için sisteme dahil oldu.

Sistem ile birlikte 20 yılı bulan ödeme imkanı sunuluyor. En büyük talep de yüzde 35 ile İstanbul’dan geliyor. Anadolu’da ise Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır ve Hatay gibi illerde tasarrufa dayalı sistemle konut satışı öne çıkıyor.