EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Gecekonduların yerine yüksek katlı bina yapılmasına izin verilmeyecek

Kentsel dönüşümde gecekondu yapılarının yerine 15-20 katlı bina istemediklerini ifade eden Murat Kurum; “Buna müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Kentsel dönüşümde gecekonduların yerine 15-20 katlı bina yapılmasına izin vermeyeceklerini dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, projeler mimari olarak kültürümüzü yansıtacağını ifadelerini kullandı. Murat Kurum, bunun ilk örneğinin Ankara’da yeni Mamak bölgesinde gerçekleştirileceğini belirtti.

BÖLGEDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Murat Kurum, Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi Ankara Büyükşehir Belediyesi Mamak Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret etti ve yeni Mamak Proje alanıyla yapımı tamamlanan Altıağaç ve Karaağaç Kentsel Dönüşüm Projeleri’nde incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Kurum; “İlk etapta kentsel dönüşümdeki hak sahiplerine verilmek üzere yeni Mamak bölgesinde bin konut üretimi yapacağız. TOKİ bu konutları yapacak ve çok kısa zamanda inşaatlarına başlayıp, hak sahiplerine teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kurum; Mamak bölgesinde inşası tamamlanan Altıağaç ve Karaağaç bölgesindeki bin 500 konutu hak sahiplerine vermek üzere Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzalayacaklarını da ifade etti.

TÜRKİYE'DE KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ BİR STRATEJİ ÇİZDİK

Murat Kurum, yaptığı açıklamada Türkiye’de kentsel dönüşümle ilgili bir strateji çizdiklerini vurguladı. Ay sonuna kadar bu stratejinin tamamlanıp yayınlanacağını dile getiren Kurum; “Biz kentsel dönüşümde hiçbir yerde gecekondu yapılarının yerine 15-20 katlı bina istemiyoruz. Bunun yapılmasına da müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Bakan Kurum, bunun ilk örneğini yine Ankara'da yeni Mamak bölgesinde gerçekleştireceklerinin altını çizdi. Türkiye genelinde yapılacak projelerin bundan sonra bu şekilde olacağını ifade eden Kurum; “Kentsel dönüşümde, yeni alanlarda 4-5 kat, mevcutta eğer bir yapılaşma söz konusu ise buralarda da 7-8 katı geçmeyecek şekilde bir düzenleme gerçekleştireceğiz. Bunun haricindeki kentsel dönüşüme de müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.