EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Gecekondu sahiplerine müjdeli haber!

Kentsel dönüşüm yasasında daha önce birçok sorunun ortaya çıkmasına sebep olan belirsizlik, yeni kararla birlikte ortadan kalktı.

Kentsel dönüşüm çalışmaları Türkiye'nin dört bir yanında hızla devam ederken dönüşüm konusunda birçok yeniliğe de imza atılıyor. Kentsel dönüşüm alanlarında yaşayanlara verilen kira yardımı, Resmi Gazete'de yayımlanan ‘Riskli Yapıyı Malik, Kiracı veya Sınırlı Ayni Hak Sahibi Olmaksızın Kullananlara Yardım Yapılmasına Dair Karar' ile birlikte gecekondu sahiplerine ve tapu tahsis belgeli hak sahiplerine de verilmeye başlanıyor.

Konut ya da dükkan sahibi olacaklar

Daha önce gecekondu sahipleriyle ilgili herhangi bir ibare yer almayan 6306 sayılı kanunda yapılan değişiklikle gecekondu sahiplerinin mağduriyeti çözülmüş oldu. Yeni kararla birlikte tapu tahsis belgesi olanlar hak sahipleri olarak tanımlanırken, hiçbir hakkı olmayanlar gecekondu sahibi olarak tanımlanmaya başlandı.

Karar kapsamında, hak sahiplerine dönüşüm alanı içerisinde, bu mümkün değilse dönüşüm alanı dışında yapılacak olan konutlardan ya da ticari birimlerden pay verilecek. Sözleşme yapılmadığı takdirde ise enkaz bedelinin yüzde 10'u ile duvar ve ağaçların bedeli peşin olarak ödenecek. Hak sahipleri haklarını aldıktan sonra ise yeterli konut veya ticari birimde yer kalırsa bu alanlar gecekondu sahiplerine tahsis edilecek. Gecekondu sahipleri eğer sözleşme yapıp, dönüşüm alanında ya da başka bir alanda ev sahibi olmak isterse enkaz bedelinin yüzde 90'ı ile duvar ve ağaçların bedeli konut veya işyerinin bedelinden düşülecek. Geriye kalan borç taksitle ödenecek. Eğer gecekondu sahiplerine dönüşüm alanında yer kalmazsa enkaz bedelinin yüzde 10'u ile duvar ve ağaçların bedelini peşin olarak alıp bu alanı terk edecek. Sözü geçen enkaz bedelinin hesaplaması ise ilgili kurum bünyesinden en az üç kişiden oluşan kıymet takdir komisyonlarınca tespit edilecek.