EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Gayrimenkule ekspertiz zorunluluğu şartı getiriliyor

Gayrimenkule ekspertiz zorunluluğu geliyor. Gayrimenkulle ilgili her türlü bilgi rapor haline getirilecek ve değerlendirilecek.

Gayrimenkule ekspertiz raporu zorunluluğu geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ara formül sayesinde gayrimenkulle ilgili her türlü bilgi rapor halinde değerlendirilecek.

2022 YILINDA GEÇİLECEK

Yeni Akit Gazetesi’nde yer alan habere göre; ev, iş yeri, arsa gibi gayrimenkul satışına ‘gerçek değer’ zorunluluğu geliyor. 2022 yılında yürürlüğe girecek düzenleme öncesinde vergi kaybını önlemek için ara formül hazırlandı.

VERGİ KAYBI ÖNLENECEK

Hazırlanan ara formüle göre, gayrimenkulünü satacak kişiler, değerleme şirketlerinden ekspertiz raporu alacak. 250-300 TL’ye mâl olacak olan bu raporla tapuya gidip gerçek değer üzerinden satış yapılabilecek.

HIZLI SATIŞ İMKÂNI

Gayrimenkulünü hızlı satmak isteyenler için fırsat olarak görülen ekspertiz raporunun birçok avantajı var. Tapu satışında değerleme raporlarının zorunlu tutulması hem alıcı hem de satıcıların hızlı ve güvenli satış yapmalarını sağlıyor.

ZORUNLU OLACAK

Gelecek yılın programında yer alan ve aralık sonuna kadar iş birliği yapılacak kurumlar tarafından gayrimenkul değerleme sistemi geliştiriliyor. İmar planları ve revizyonlarıyla ortaya çıkan toplu değerleme sistemine yönelik veri ve değerleme standartlarının oluşturulacağı sistem sayesinde gayrimenkul sektöründe dengeler değişecek.